فرمولاسیون کنسرو

تنوع غذاهای آماده کمک کرده تا سفره های تغذیه مصرف کنندگان بسیار متنوع باشد. مصرف کنندگان می توانند در هر وعده از انواع غذاها با طعم های مختلف نیز بهره مند شوند و اوقات خوشی را در کنار خانواده و دوستان عزیز خود سپری نمایند. این نوع غذاها با استفاده بهینه از مواد مغذی و همچنین کم کردن میزان چربی و نمک مطابق با استانداردهای جهانی، نویدبخش سلامتی برای افراد خانواده است. همچنین در نسل جدید غذاهای آماده و نیمه آماده، استفاده از مواد نگهدارنده به حداقل رسیده و موادی که جهت تازه ماندن و سالم ماندن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، خود دارای منشا طبیعی هستند که کیفیت و سالم بودن غذا در شکل تولید صنعتی به بالاترین میزان می رساند.

 

فهرست مطالب:

 1. تولید انواع کنسرو
 2. فرمولاسیون غذاهای کنسروی
 3. فرمول غذای کنسروی

 

مشاوره تولید غذاهای کنسروی

تولید انواع کنسرو

یکی از مهمترین محصولات در صنایع غذایی، فرمولاسیون کنسروی است که غذاها و مواد غذایی مختلفی را شامل می شود که از مهم ترین آنها می توان به کنسرو ماهی، کنسرو لوبیا، کنسرو بادمجان،‌ رب گوجه، مایه ماکارونی، انواع خورشت ها، سس ماکارونی و… اشاره‌ کرد. اهمیت مصرف غذاهای کنسروی از یک سو، بخش مهمی از صنایع خانوار را به خود اختصاص می دهد. از همین رو شرکت‌های مختلف مواد غذایی تلاش می‌کنند تا سهم بیشتری از این بازار را به خود اختصاص دهند. همین موضوع سبب شده تا هر کدام از شرکت مواد غذایی روش های اختصاصی خود را برای فرمولسازی داشته باشند.

فرمولاسیون غذاهای کنسروی

تولید انواع کنسرو به روش صنعتی یکی از مهم ترین بخش های صنایع غذایی به شمار می رود و شرکت های مختلف تمایل دارند تا این بخش را به تولیدات خود اضافه کنند. اهمیت این نوع مواد غذایی به سهولت استفاده، دسترسی آسان، حمل و نقل سریع و امکان صادرات به شکل گسترده است و همین موضوع سبب شده با استفاده از انواع مواد غذایی به شکل کنسروی، خانواده ها این نوع محصولات را در سبد خرید خود استفاده نمایند و حتی تبدیل به یک سبک غذایی سریع (فست فود) شود. کیفیت بالای مواد اولیه، طعم سازی مطابق فرهنگ غذایی، قیمت مناسب و بسته بندی، مهم ترین ویژگی های تولید کنسرت به روش صنعتی هستند که هر شرکتی باید به این بخش ها توجه ویژه داشته باشد.

فرمولاسیون انواع کنسرو

فرمول تولید غذای کنسروی

 • فرمولاسیون کنسرو ماهی: تن ماهی یکی از محبوب ترین انواع غذاهای آماده به شمار می رود که طرفداران بسیاری دارد. کنسرو با ماهی چون با استفاده از روش های مختلف آماده سازی و پخت می شود از همین رو این کنسرو بسیار در بین مصرف کنندگان محبوب شد و حتی در رسپی‌های غذاهای مختلف نیز مورد استفاده قرار گرفت. همچنین به دلیل سلامتی این محصول، ورزشکاران و افرادی که به دنبال استفاده از غذاهای دریایی هستند،تن ماهی انتخاب‌های این افراد است. این غذای آماده سبب شده تا شرکت‌های مختلف برای طعم سازی بهتر،از فرمول‌های مختلفی استفاده نمایند از همین رو فرموله سازی تن ماهی همواره از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 • فرمولاسیون کنسرو لوبیا: کنسرو لوبیا یکی است قدیمی ترین خوراک های ایرانی است که همیشه طرفداران خود را داشته است این غذا به عنوان یک گزینه مناسب برای صبحانه، خوراک افرادی که گیاهخوار هستند و یک شام سبک، همیشه مورد توجه بوده است و همین امر سبب شده تا حضور این غذا در بازار به شکل کنسرو، بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد و جزو پرفروش ترین محصولات کنسروی در بازار باشد. اما موضوع مهمی که سبب می شود تا این محصول مورد توجه قرار گیرد، طعم آن است که این موضوع به فرمول‌سازی آن باز می گردد که با طراحی غذای آماده، در فرآیند تولید قرار گرفته و ذائقه مصرف کننده را به خود جلب می نماید.

 

 • فرمولاسیون کنسرو بادمجان: بادمجان جزو سبزیجاتی است که همیشه محبوب است و کمتر کسی می تواند از غذاهایی که با آن طبخ می شود، چشم پوشی نماید. کنسرو بادمجان از دیگر خوراک های گیاهی به شمار می رود که می‌توان از آن به عنوان مکمل خوراک های مختلف و یا به شکل تنهایی از آن استفاده کرد. پایه اصلی این غذای گیاهی، بادمجان است که با استفاده از افزودنی ها و ترکیب های پودری، مزه ای جذاب و لذت بخش از یک خوراک دلچسب را به همراه دارد.

فرمولاسیون کنسروی

 • فرمولاسیون رب گوجه فرنگی: گوجه فرنگی یکی از صیفی جات مهم و استراتژیک در کشاورزی به شمار می رود که سالانه میلیون ها تن در انواع و اقسام مختلف کاشت و برداشت می شود و در صنایع رب سازی از آن استفاده می نمایند. رب گوجه فرنگی یکی از مهمترین انواع مواد چاشنی در سبد خانوار است که در بسیاری از سبک های طبخ غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن جایی که این کالا یک محصول استراتژیک محسوب می‌شود، کارخانه های بسیاری در کنار خرید گوجه فرنگی از کشاورزان، باغ های اختصاصی کشت گوجه فرنگی احداث کرده‌اند و با استفاده از روش های مختلف و تکنولوژی های نوین در تولید رب از آن استفاده می نماید. اهمیت رب در آشپزی در سراسر دنیا قابل توجه است و همین موضوع سبب شده تا تبدیل به یک چاشنی بین‌المللی شود. از سوی دیگر اهمیت این موضوع و این کالا سبب شده است تا فرمولاتورها از روش های مختلف و تکنیک های خاصی در طراحی مزه استفاده نمایند. برای تولید و طراحی رب گوجه فرنگی نیز لازم است تا از کارشناسان خبره این حوزه کمک گرفته شود. کیفیت بالای مواد اولیه و فرموله کردن مناسب، از مهم‌ترین عواملی هستند که کمک می‌کند تا رب تولیدی مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد.

 

 • فرمولاسیون مایع ماکارونی: ماکارونی یکی از لذیذترین انواع غذاها به شمار می‌رود که بسیاری از خانواده ها به دلیل علاقه فرزندان به آن عموما از این خوراک در وعده های غذایی خود بهره مند می شوند و یا ورزشکاران به دلیل تامین نیازهای ورزشی آنها از آن استفاده می کنند. همین موضوع سبب شده است تا بخش زیادی از جامعه به این غذا علاقه نشان دهند و تمایل داشته باشند تا با مخلوط کردن انواع مختلفی از مایه ها، این غذا را مصرف نمایند. مایه ماکارونی به شکل کنسروی یکی از محبوب‌ترین انواع کنسرو است که این امکان را برای خانواده ورزشکاران و… فراهم می کند تا در سریعترین زمان ممکن، پس از پختن ماکارونی و اضافه کردن مایه ماکارونی غذایی سالم و لذیذ را در خانه و یا محل کار فراهم آورد. بنا به همین موضوع، فرمولاسیون مایع ماکارونی در بین شرکت های مواد غذایی اهمیت زیادی دارد و شرکت های مختلف تلاش می کنند تا با حذف گوشت و وارد کردن پروتئین های گیاهی و به دست آوردن فرمولاسیون های خوش طعم و مطابق با ذائقه ایرانی را، برای مصرف کنندگان به وجود بیاورند. انواع ادویه، پروتئین های گیاهی، چاشنی های اختصاصی و… مهم ترین مواد تشکیل دهنده این مایه ها هستند که کارشناس فرمولساز آنها را بررسی، آزمایش، ترکیب و تولید می نماید. در واقع کار این کارشناس ها به نوعی فرمول ادویه و چاشنی نیز می باشد.

 

 • فرمولاسیون خورشت های صنعتی: خورشت ها یکی از مهم ترین غذاها در فرهنگ تغذیه ایرانی هستند و که با تنوع بسیاری همراه هستند. اما با توجه به تغییر سبک زندگی و نیاز مصرف کنندگان به خوراکی سریع و سالم در سریعترین زمان ممکن و کم کردن هزینه آماده سازی، شرکت های فعال در حوزه تغذیه، اقدام به تولید انواع خورشت به شکل صنعتی و کنسروی نموده‌اند. فرموله کردن انواع خورشت به شکل صنعتی، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین محصولات شرکت های غذایی شده است که آورده های اقتصادی خوبی را برای آنها به همراه داشته است. این مجموعه های غذایی اقدام به آماده سازی و فرموله کردن انواع خورشت کنسروی در کارخانه های غذایی نموده اند. فرمولاسیون انواع خورشت ها نیاز به طعم سازی مناسب و شناخت خوب از انواع مواد دارد که دست فرمولاتور را برای ترکیب انواع مواد با توجه به رسپی و ساختار صنعتی باز بگذارد. راحتی مصرف این نوع مواد غذایی و امکان مصرف آنها، تنها با گرم کردن، راحتی در مصرف و دسترسی آسان، خانواده‌های بیشتری را به مصرف این نوع مواد غذایی ترغیب کرده است. اما از سوی دیگر این مواد غذایی نیز دارای ظرافت هایی است که می توان برای تولید آنها از متخصصین این حوزه کمک گرفت.

فرمول تولید غذاهای کنسروی

 • فرمولاسیون سس ماکارونی: تنوع سس های اسپاگتی و ماکارونی سبب می‌شود تا مصرف کننده با طیف وسیعی از انواع طعم ها و فرهنگ‌های تغذیه‌ای آشنا شوند. استفاده از سس های ماکارونی کنسروی کمک میکند تا خانواده‌ها تنها با آماده سازی ماکارونی اولیه در سریعترین زمان ممکن از مزه‌های مختلفی بهره‌مند شوند و با مخلوط کردن این سس‌ها با ماکارونی، غذای سریع و سالم را برای خانواده خود فراهم آورند. از همین رو بسیاری از شرکت های غذایی اقدام به ارائه انواع سس ماکارونی نموده‌اند و با معرفی محصولات متنوع راهکارهای جدیدی را در دسترس خانواده ها قرار داده اند. فرموله نمودن سس ماکارونی و در واقع طعم سازی و استفاده از انواع ادویه نیاز به مهارت و تجربه دارد که تنها با استفاده از یک کارشناس با تجربه در این حوزه ممکن می‌شود.

 

 • فرمولاسیون کنسرو مرغ: یکی دیگر از محبوب‌ترین انواع کنسرو ها، کنسرو مرغ است که مصرف کننده به شکل خوراک و یا با برنج از خوردن آن لذت می برد. حالت مشابهی به تن ماهی دارد با این نکته که با گوشت مرغ درست می شود و با توجه به کیفیت و نوع طعم سازی اهمیت پیدا می کند. این کنسرو برای افرادی که ورزشکارند و یا از رژیم خاصی پیروی می کنند، مناسب است و نیاز دارد تا فرمولاتور با در نظر قراردادن همه موارد،اقدام به طراحی محصول نماید. در نسل جدید تولید انواع کنسرو، فاز جدیدی به نام غذاهای بین المللی به وجود آمده است. مصرف‌کننده‌ها می‌توانند با بررسی و دیدن محتویات، نام کنسرت غذاهای بین المللی را نیز در سریعترین زمان ممکن و با بهترین قیمت خریداری و مصرف نمایند. تولید انواع غذاهای بین‌المللی به شکل کنسروی، نسل جدیدی از انواع غذاهای کنسروی هستند که امکان ورود تنوع را در سبد تغذیه‌ای خانواده‌ها فراهم می آورد. فرمولاسیون غذای مدیترانه‌ای نیز نیاز به فرمولاتور متخصص دارد که فرد با آشنایی دقیق این مدل غذاها را به شکل صنعتی ارایه نمایند. با آشنایی با سبک آشپزی مدیترانه‌ای و مواد اولیه آن، اساسی ترین نیاز به این نوع ماده غذایی احساس می شود.

 

مشاوره تولید غذاهای کنسروی

برای بهره‌مندی از فرمول غذای آماده و مشاوره تولید انواع غذاهای کنسروی توصیه می‌شود تا با مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران تماس حاصل نمایید تا از جدیدترین دستاوردها و فعالیت های انجام شده در این مرکز مطلع شوید. برای ثبت درخواست تنها کافی است تا با ثبت درخواست، ضمن ارائه نیازهای سازمانی و حوزه های فرموله‌سازی غذایی خود از جدید ترین متد تولید انواع کنسرو مطلع شوید. این مجموعه همواره در ارائه جدیدترین روشها و تکنیک‌ها در فرموله نمودن انواع مواد غذایی در پروژه های مختلفی حضور داشته و کارنامه‌ای درخشان در این حوزه داشته است تا برگ زرین دیگری بر افتخارات این مجموعه پاسخگوی فعالان صنایع غذایی در کشور باشد.

نتیجه گیری:

فرمولاسیون مواد غذایی آماده، همواره دارای زیرشاخه های مختلفی بوده است که فرموله سازی انواع غذای کنسروی یکی از مهم ترین آنهاست. از مهم ترین مواد غذایی کنسروی می توان به انواع رب، کمپوت، تن ماهی، مرغ، خورشت‌ها و … اشاره کرد که تولید آن ها به شکل صنعتی استفاده و دسترسی به آن را نیز آسان نموده است و با توجه به تغییر سبک زندگی شهری، استقبال زیادی در مصرف این مدل مواد غذایی در بین مردم پدیدار شده است. از سوی دیگر اما این حوزه دارای ابعاد مختلفی است که کارشناس فرمولساز باید به شکل کامل به این حوزه تسلط داشته باشد و اقدام به طراحی طعم و مزه انواع محصولات کنسروی نماید. علاقمندان و مجموعه‌های فعال در این حوزه می‌توانند برای مشاوره و طعم سازی انواع غذاهای کنسروی از IRFFC ( مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران) راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند همچنین این مجموعه تامین کننده مواد اولیه صنایع غذایی نیز می باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.