فرمولاسیون غذای آماده

با تغییر سبک زندگی و غذایی مردم، پژوهشگران حوزه تغذیه و صنایع غذایی به دنبال روش های مناسب برای تامین نیازهای غذایی افراد جامعه هستند که با استفاده از آن روش بتوانند نیازهای غذایی افراد را تامین نمایند. برای کم کردن عوارض استفاده از غذاهای آماده و نیمه آماده، دانشمندان این حوزه اقدام به طراحی فرمولاسیون غذای آماده نموده اند.

 

به طور کلی می توان این فرموله‌سازی را به سه گروه فرمولاسیون غذای کنسروی، غذاهای آماده منجمد و برنج‌های نیمه آماده تقسیم‌بندی کرد که درباره هر کدام از این موارد صحبت خواهد شد. غذاهای آماده با استفاده از مواد مختلف همزمان با داشتن کیفیت بالا،این فرصت را برای مصرف کننده فراهم می کند تا زمان کمتری را برای آماده سازی و پخت غذا اختصاص دهد و بتواند برنامه ریزی منظم‌تری را نسبت به انجام کارهای روزانه و اختصاص وقت پخت غذا به کارهای دیگر را داشته باشد.

 

فهرست مطالب:

  1. فرمولاسیون غذای آماده چیست؟
  2. فرمول غذای آماده
  3. اصول فرمولاسیون مواد غذایی آماده

 

مشاوره تولید غذای آماده

 

فرموله سازی غذای آماده

فرمولاسیون غذای آماده چیست؟

فرمول غذای آماده یکی از تخصصی ترین رشته ها در حوزه صنایع مواد غذایی به شمار می رود که همواره طرفداران بسیاری در دنیا دارد. همین امر سبب شده تا رشد قابل توجهی در این حوزه به وجود بیاید و برندهای مختلف غذایی برای بهره وری بیشتر از بازار، از روش ها و سبک های مختلفی برای ارائه انواع غذاهای آماده استفاده نمایند و بخش تحقیق و توسعه خود را در این حوزه با رویکرد ویژه ای مورد توجه قرار دهند.

 

غذای آماده به مجموعه غذاهایی گفته می شود که با استفاده از روش های مختلف و در کنار هم قرار دادن مواد اولیه با کیفیت، تولید می شود و پس از بسته بندی به دست مصرف کننده می رسد. عموما غذاهای آماده حالت پخت سریع و حالت فست فودی دارند و  یا غذاهای سنتی را شامل می شوند که طرفداران جدی تری در این حوزه دارند.

 

تهیه غذای سریع و آماده با تغییر سبک زندگی و فرهنگ تغذیه، بستر مناسبی برای تولید انواع غذای آماده ایجاد کرده است که این امکان را به مصرف کننده می دهد تا هر غذایی را که دوست دارد به شکل آماده و نیمه آماده و به صورت صنعتی از مغازه ها و سوپرمارکت ها خریداری نماید و پس از گرم کردن در سریعترین زمان ممکن از آن استفاده نماید. این کار، زمان کم کردن حضور در آشپزخانه و صرفه جویی در زمان خرید و آماده سازی مواد اولیه را سبب می شود و قدرت انتخاب مصرف کننده نیز بالا می رود تا هر غذای خوشمزه را در عرض چند ثانیه در دسترس داشته باشد.

 

 

از سوی دیگر نیز به دلیل فراگیری زندگی مدرن و شهری، به شکل دائمی بر تعداد مصرف‌کنندگان این نوع غذاها اضافه می‌ کند که همین موضوع سبب شده تا توجه ویژه‌ای به فرمولاسیون غذای آماده شود و پژوهشگران دانشمندان و دانشجویان بسیاری علاقه داشته باشند تا در حوزه فرمول کردن مواد غذایی آماده به شکل تخصصی فعالیت داشته باشد.

فرمولاسیون غذای آماده چیست

فرمول غذای آماده

نکات خیلی مهم در خصوص مواد غذایی فرهنگ غذایی هر کشور، توجه داشتن به سبک تغذیه هر جامعه است که کمک می‌کند تا فرمول‌های متناسب با آن فرهنگ غذایی ارائه شود برای مثال در کشوری مانند ایران انواع خورشت ها یا انواع کباب ها جزو غذاهای اصلی مردم به شمار می رود و نیاز است تا برای جذب مصرف کننده از فرمول‌های مناسب و متناسب با ذائقه مردم استفاده شود.

 

از سوی دیگر نیز امکان بهره وری از غذاهای مختلف نیز کمک می کند تا ضمن تامین نیازهای داخلی در کشور، امکان صادرات و تاثیرگذاری غذایی در فرهنگ تغذیه‌ای به صورت صادرات غذاهای آماده به دیگر کشورهای همسایه نیر فراهم شود. غذاهای آماده تنوع بسیاری دارد که این امر نیاز به بهره مندی از روش های مختلف برای طراحی فرمول و طبخ و ارائه آنها به شکل صنعتی دارد.

 

به طور کلی می توان غذاهای آماده و نیمه آماده را به گروه غذاهای کنسروی،غذاهای منجمد و غذاهای نیمه آماده تقسیم بندی کرد. برای هر کدام از این نوع غذاها لازم است تا با جمع آوری مجموعه کامل از انواع اطلاعات و سپس با انجام آزمایش های متعدد، تبدیل به محصول نهایی کرد. همچنین هر کدام از این دسته بندی‌ها، خود نیز دارای تنوع زیادی از انواع محصولات هستند. برخی از غذاها به شکل نیمه آماده و برخی کاملا آماده ارائه می شوند که بنا به نوع روش و مواد اولیه متفاوت هستند. همچنین در برخی از غذاهای منجمد نیاز است تا از دستگاه‌های مدرن و به‌روز در راستای انجام عمل انجماد استفاده گردد.

اصول فرمولاسیون مواد غذایی آماده

برای فرموله‌کردن انواع غذاهای آماده و نیمه آماده لازم است تا به چند موضوع توجه شود: دانش آکادمیک، شناخت مواد اولیه، شناخت انواع روش‌ها و فناوری‌های نوین حوزه مواد غذایی، تمامی دستگاه های مورد نیاز و اطلاع کامل از انواع تکنیک های تولید محصول، از مهمترین عواملی است که باید یک فرمولساز مواد غذای آماده، با آن آشنا باشد. همچنین طعم سازی، اصلی ترین کاری است که انجام می دهد تا با رسیدن به مقیاس و میزان تمامی مواد تشکیل دهنده یک غذا، اطلاعات کاملی از فرایند پیش از تولید، در حین تولید و پس از تولید را برای شرکت آماده سازی کند.

مشاوره فرموله سازی مواد غذایی آماده

یکی از اصلی ترین اصول طراحی و فرموله سازی،خصوصیت های کیفی محصول است که با انجام آزمایش‌های مختلف و آشنایی کامل با انواع مواد، بررسی می‌گردد. خصوصیات کیفی اساسا شامل تمامی ویژگی هایی می شود که مواد غذایی دارد و با مواردی چون خواص فیزیکی، شیمیایی،رئولوژیکی، میکروبیولوژی، تغذیه ای و حسی مورد سنجش قرار می گیرند و به روش های آزمایشگاهی یا از طریق آزمون های ارگانولپتیکی قابل محاسبه و اندازه گیری هستند. این موارد با توجه به نوع فرمول متغیرند و به فرمولاتور امکان مهندسی فرمول را می‌دهند. انجام انواع آزمایش های میکروبیولوژی، رئولوژی و… در فضای آزمایشگاهی کمک می کند تا یک محصول به شکل کامل با رعایت تمام استانداردها طراحی و تولید شود.

 

همچنین در این فرآیند، مدیریت انواع مواد تشکیل دهنده غذا نیز مورد بررسی قرار می گیرد، مواردی چون چربی، نمک، کربوهیدرات و هر آن چیزی که در غذا وجود دارد به شکل کامل شناسایی می شود تا محصول از نظر غذایی سالم و از نظر اقتصادی نیز به صرفه و قابل توجیه باشد. کارشناس فرمول ساز مواد غذایی به این موضوع توجه دارد که هر غذا باید تمام مواد مغذی (چربی آب کربوهیدرات پروتئین و…) را در خود داشته باشد و تمام نیازهای مصرف کننده را تامین نماید.

 

با وجود مواردی که گفته شد اما محدودیتهایی برای فرموله کردن محصولات غذایی وجود دارد که فرمولاتور را ملزم به رعایت آنها می نماید. این موارد شامل رعایت مواردی چون افزودنی ها و مواد نگهدارنده، آلرژی های غذایی و Food Intolerance، ترکیبات ضد تغذیه ای و باقیمانده سموم، سموم قارچی و افزودنی های غیر عمدی، فلزات سنگین و محدودیت های رژیمی است که باید مطابق استانداردهای ملی و بین المللی بوده و در محدوده مجاز از آنها استفاده شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.