فرمولاسیون رستورانی

467

با پیشرفت پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه مواد غذایی، راهکارهای جدید در روش آماده سازی مواد اولیه مجموعه های غذایی فراهم  شده است. به این معنی که صاحبان رستوران های بزرگ و کوچک، هتل‌ها، مجموعه های گردشگری و … می توانند با بهره مندی از مشاوران متخصص در حوزه طعم سازی و طراحی مزه، فرمولاسیون های اختصاصی خود را برای آماده سازی و طعم دار کردن غذاهای مختلف فراهم نمایند. یکی دیگر از خدماتی که در مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ارایه شده است، مجموعه فعالیت‌های اختصاصی در راستای مهندسی طعم و مزه سازی برای مجموعه های فعال در حوزه خورد و خوراک تعبیه شده که تحت عنوان ((فرمولاسیون رستورانی)) از سوی مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران ارایه شده است. شاید این موضوع جای ابهام برای افراد داشته باشد که توصیه می شود تا این محتوا را تا آخر مطالعه نمایید. در ادامه ضمن بررسی کامل این موضوع به مزیت های بهره مندی از این خدمت پرداخته خواهد شد. بهره مندی از فناوری های جدید در حرفه رستوران داری امید بخش ورود کشور به حوزه های نوین از صنایع غذایی است که نوید ورود خوراک های ایرانی به فرهنگ غذایی دیگر ملت هاست.

فرمولاسیون رستورانی چیست؟

یکی از مهم ترین بخش های مجموعه های غذایی ماننده رستوران های کوچک، بزرگ و زنجیره‌ای ، هتل‌ها، مجموعه های غذایی و گردشگری و … فرآیند آماده سازی و پخت غذاهای مختلف است که این موضوع نیز در کنار خود چالش هایی دارد. کاست کنترلینگ (مدیریت هزینه)، طعم سازی یکسان، میزان مصرف مواد اولیه، هزینه های جاری، کاهش زمان پخت، تازگی و بروز بودن مواد اولیه و … از جمله این چالش ها به شمار می روند. از سوی دیگر متخصص فرمولاسیون رستورانی، با برگزاری جلسات مشاوره و بررسی نیازها و شرایط هر مجموعه، اقدام به طراحی فرمول غذایی اختصاصی می نماید. این فرمولها به شکل خاص برای هر مجموعه طراحی می شود که با داشتن مزیت های مختلف، به شکل ملموس در فرآیند کار رستوران ها مشاهده می شود. متخصص این حوزه، با استفاده از مواد اولیه درجه یک و طراحی تکنیک‌های نوین طعم سازی، مزه‌های مشتری پسندی را با توجه به نوع غذا و ذائقه سنجی مشتری ارایه می نماید

فرمولاسیون رستورانی چیست

تامین مواد اولیه رستورانی

تامین مواد اولیه صنایع غذایی، یکی از مهمترین دغدغه‌های رستوران داران در ساختارهای کوچک یا بزرگ است که مواد باید ضمن داشتن اعتبار نامه های بهداشتی و اصالت محصول، تازه به روز و با قیمت مناسب و در سریعترین زمان ممکن به دست سرآشپز برسد تا با مدیریت آشپزخانه بتواند غذاهای مختلف را آماده سازی و طبخ نمایند. از همین رو شرکت ها و مجموعه های مختلف وجود دارد که اقدام به ارائه راه حل هایی برای آماده سازی انواع مواد از یک سو و ارائه بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه می‌نمایند. فرمول ساز مواد اولیه رستورانی به این موضوع می‌اندیشد که با بهترین روش و تکنیک ها اقدام به آماده‌سازی و یا به بیان بهتر پیش آماده سازی مواد مورد نیاز رستوران های فست فود، سنتی، ایتالیایی و … نمایند و کمک کند تا مواد به غذایی همواره در بالاترین کیفیت، طعم سازی مشتری پسند و قیمت مناسب به دست مشتری برسد. فرمولاتور رستورانی با تسلط بالا به انواع ادویه و روشهای پخت و نگهداری مناسب مواد اولیه این امکان را برای سازمان رستوران و هم می کنند تا بتوانند هزینه‌ها خود را پایین بیاورند و با بهینه سازی شرایط مدیریت آشپزخانه زمان کم کردن هزینه های جاری تامین و با ارایه طعمی دلچسب و با کیفیتی بی نظیر از تجربه غذای رستوران را برای مصرف کنندگان به همراه بیاورد. همچنین مجموعه هایی که در اندازه های بزرگ اقدام به پخت غذا می نمایند مانند رستوران های زنجیره ای کترینگ های صنعتی هتل ها، بیمارستان ها و… نیز می‌توانند از این خدمت بهره مند شود و با مسائل نمودن نیازهای خود از کارشناسان زبده و باتجربه مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران بهره مند شوند.

243

مزایای فرمولاسیون رستورانی

فرمولاسیون رستورانی مزیت های بسیاری را برای هر صاحب رستوران یا مجموعه غذایی به همراه دارد که به بخش هایی از آن اشاره می شود:

 

  1. یکی از معضلات صاحبان رستوران، بالابودن زمان آماده سازی و طعم دار کردن مواد اولیه است. استفاده از این خدمت می تواند تا میزان زیادی زمان آماده سازی مواد اولیه را کاهش دهد و این امکان را به وجود آورد تا از نیروی انسانی به شکل بهتر و مفیدتری استفاده شود.
  2. خستگی، حواسپرتی، غیبت سرآشپز و … مجموعه عواملی است که می تواند فرآیند مدیریت و تولید غذا تاثیر جدی بگذارد و حتی سبب شود تا اعتراض افرادی که برای خوردن یک شام دل انگیز در یک رستوران جمع شده اند را برانگیزد و حتی شاید کار به جایی برسد که یک بار بد بودن طعم غذا در یک رستوران، سبب از بین رفتن اعتبار و مشتریان آن گردد. اما زمانی که مواد دارای یک فرمول مشخص و اختصاصی باشند، تمامی اعضای آشپزخانه می توانند آن را آماده نمایند و در فرآیند مرینیت کردن و آماده سازی آن مشارکت داشته باشند حتی اگر سرآشپز در تعطیلات تابستانی باشد! هیچ نگرانی بابت طعم و کیفیت غذا، وجود ندارد و صاحبان رستوران با خیال راحت می تواند به ارایه خدمات و سرو غذا بپردازند.
  3. متکی نبودن مجموعه بر روی یک فرد نیز از دیگر مزیت های جانبی این کار است. به این معنی که صاحبان رستوران لزوما نیازی به حضور همیشگی سرآشپز خود ندارند و می توانند تمامی فرآیند تولید و آماده سازی را حتی با افرادی که سابقه کمتری دارند، پیش ببرند و هیچگاه آشپزخانه معطل فرد نیست و دایما در حال کار و فعالیت است.
  4. یکی دیگر از مزیت های formulation  رستورانی، کاست کنترلینگ یا مدیریت هزینه هاست. همواره صاحبان برند های غذایی تمایل دارند که این موضوع را به بهترین شکل مدیریت نمایند تا ضمن بالاتر بردن کیفیت، سود بیشتری را از فروش داشته باشند و در نهایت بتوانند، سود بیشتر حاصل از این صرفه جویی را در راستای توسعه کسب و کار خود مورد استفاده قرار دهند. فرمولاتور رستوران با بررسی تمامی شرایط و نکاتی که حتی ممکن است از دید صاحب برند، مخفی باشد، اقدام به ارایه دستورالعمل های اختصاصی می‌نماید که ضمن صرفه جویی حداقل 30 درصدی در مصرف مواد اولیه مصرفی، روش های نوینی را فرآیند آماده سازی و پخت نیز به همراه دارد و به شکل غیرمستقیم در هزینه های جاری (مصرف آب، برق، گاز و…) تاثیر می گذارد.
  5. طعم‌سازی یکپارچه از دیگر ویژگی های این خدمت است. برای بسیاری این تجربه اتفاق افتاده است که در رستوران های زنجیره ای و رستوران هایی که از یک مکان آغاز می کنند و پس از رونق گرفتن آن اقدام به تاسیس شعبه های دیگر می نمایند، طعم و کیفیت غذاهای آن ها با هم متفاوت است. اما با استفاده از فرموله کردن رستورانی، تمامی مواد غذایی به شکل یکپارچه مزه‌دار می شوند و کیفیت در همه شعب به یک شکل است.
  6. امکان ورود به دیگر فرهنگ های غذایی از دیگر مزیت های داشتن فرمولاسیون رستورانی به شمار می رود به این معنی که صاحبان یک برند با داشتن دستورالعمل های اختصاصی خود و با استفاده از فناوری های نوین در حوزه رستوران داری، شرایطی را فراهم نمایند تا امکان افتتاح و راه اندازی شعب مختلف رستوران های ایرانی نیز در دیگر کشورهای فراهم شود و بتوان با نیروی کار مجرب غذاهای مختلف ایرانی و یا بین المللی را در دیگر کشورها طبخ و ارایه نمایند.

مشاوره فرمولاسیون رستورانی

334

مشاوران مرکز فرمولاسیون مواد غذایی از زبده ترین متخصصان این حوزه به شمار می روند که تجربه های موفقی را در همکاری با برندهای مختلف در کارنامه خود دارند. همچنین این امکان نیز فراهم شده است تا متخصصان این مجموعه با حضور در محل آماده سازی و صحبت ودرباره فرآیند کار قبلی را از نزدیک ببینند و با بررسی میدانی و نیازهای مرتبط، دستورالعمل های اختصاصی در فرآیند آماده سازی مواد اولیه به مجموعه های غذایی ارایه نمایند. قطعا مزیت های این خدمت، تاثیرات ملموسی را برای صاحبان برند در بر خواهد داشت و بستر مناسبی را برای همکاری های بیشتر فراهم خواهد کرد. طراحی طعم نیز از خدمات این مجموعه است که با ارایه پیشنهادهای طعمی اختصاصی، اقدام به طراحی طعم های خاص برای غذاهای یک برند می نماید و با انجام آزرمایش های میدانی، طعم هایی مشتری پسند را برای هر مجموعه در صورت نیاز طراحی و مهندسی می نماید. برای بهره مندی از این خدمت تنها کافی است تا با یکی از راه های ارتباطی، درخواست خود را ثبت نمایید تا همکاران برای ادامه مراحل و هماهنگی‌ها با شما تماس بگیرند.

کیفیت، طعم مشتری پسند، کم کردن هزینه های جاری از مهم ترین ویژگی های بهره مندی از مشاوره فرمولاسیون رستورانی به شمار می رود که توجه به آن تاثیرات مثبتی را برای صاحبان رستوران و فعالان حوزه رستوران داری به همراه دارد. فرمولاتور با شناخت علمی و دقیق از مواد و نوع نیاز مردم کمک می کند تا کیفیت و طعم خوب غذا، رضایتی دوگانه را برای صاحب برند و مشتریان به همراه داشته باشد. همچنین مجموعه های بزرگی که دارای رستوران های زنجیره ای هستند می توانند با صنعتی سازی آماده سازی مواد اولیه به شکل یکسان طعمی واحد را در هر شعبه ارایه دهند و بتوانند مشتریان دایمی و روزافزون داشته باشند.