فرمولاسیون مواد غذایی پودری

از مهم ترین حوزه‌های فرمولاسیون صنایع غذایی، فرمولاسیون مواد غذایی پودری است. این بخش همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و به شکل مستقل و به شکل مکمل در بسیاری از فرمول های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. اما موضوعی که این حوزه را از سایرین متفاوت می کند، طعم سازی اصلی هر محصول بر اساس این نوع فرموله کردن است به این معنی که از یک رستوران معمولی تا یک خط تولید صنعتی محصول غذایی نیاز دارند تا با مشاوره و انجام آزمایش های متعدد طعم سازی و طراحی طعم را با استفاده از این بخش انجام دهند و با آماده سازی پودر آن در زمان پخت غذا و یا تولید محصول از آن استفاده نمایند. از همین رو تلاش شده است تا در این محتوا با بررسی فرمولاسیون پودری از ابعاد و زوایای مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

فرمولاسیون مواد غذایی پودری

انواع مواد غذایی پودری

مواد غذایی پودری تنوع شگفت انگیزی دارند و همین موضوع سبب شده است تا افرادی که متخصصان فرموله کردن این نوع مواد غذایی در کشور انگشت شمار باشند. البته شرکت هایی هستند که با ادعای ارایه این نوع محصولات در قالب پکیج های طعم دهنده این کار را آسان جلوه می دهند اما حقیقت امر این است که طعم سازی با مواد پودر نیاز به شناخت دقیق فیزیکی و طعمی دارد و باید با ایجاد ساختمان طعمی ساخته شوند. یکی از مهم ترین انواع مواد در این حوزه ادویه‌ها هستند که با داشتن تنوع بالا از یک سو و منشاهای تولید از سوی دیگر، طعم سازی را بیش از بیش پیچیده‌تر می نماید.

ادویه‌ به شکل کلی به دو بخش ادویه‌های تک و ادویه های ترکیبی تقسیم بندی می شوند مه جالب است که در زمینه ادویه های ترکیبی نیز چالش‌های جدی برای فرموله کردن و تولید محصولاتی چون ماسالا، کاری و … برای متخصصان به همراه دارد. ادویه‌های تک و ترکیبی در بخش های مختلفی از صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد که از استفاده‌های خانگی به شکل جزئی و استفاده در انواع کارخانه‌های صنعتی مواد غذایی به شکل گسترده اشاره کرد. پودر پاپریکا، پودر زنجبیل، پودر هل، پودر دارچین، پودر سیر، پودر آویشن، پودر پیاز، ماسالا، کاری، ادویه سالاد، پودر میخک، پودر موسیر و… از مهم ترین این مواد طعم دهنده پودری هستند.

از دیگر انواع مواد غذایی پودری می توان به پودری و ژله‌ای،  فرمولاسیون شربت ، فرمولاسیون سوپ های آماده، قهوه فوری، نوشیدنی‌های ورزشی، پودر کیک و شیرینی، نوشیدنی های فوری و … تنها بخشی از این مواد پودری به شمار می روند.

فرموله سازی مواد غذایی پودری

انواع چاشنی غذا

چاشنی های غذا یکی دیگر از پرطرفدارترین بخش‌ها در بین مواد غذایی پودری است که متاسفانه بسیاری از افراد در حرفه های مختلفی چون آشپزی، عطاری و …، این تخصص را خیلی راحت و ساده می انگارند و با انجام فرمولاسیون چاشنی، خود را به عنوان مهندس طراحی چاشنی غذایی معرفی می نمایند.

در حالی که این حوزه نیز، نیاز به اطلاعات و شناخت دقیق از مواد اولیه، منشا هر کدام و از همه مهم‌تر تخصص دانشگاهی و تجربی دارد. چاشنی های غذایی با استفاده از مواد مختلف، ابتدا طعم مطلوبی از غذا را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان می آورد. از سوی دیگر نیز این بخش کمک می کند تا با استفاده بهینه و درست از انواع مواد اولیه هزینه های تولید و میزان مصرف ادویه در فرآیند تولید محصول کمتر شود که این کار در بلند مدت عواید اقتصادی بسیاری را برای مجموعه‌های غذایی به همراه دارد.

چاشنی های صرفا محدود به ادویه های نمی شوند و انواع رب، طعم‌دار کننده های طبیعی، انواع رب‌ها، سس‌ها و … را در بر می گیرد. همچنین این مواد تاثیر مستقیمی بر طعم و رنگ غذا دارد که این موضوع تاثیر مستقیمی را در محصول نهایی به همراه دارد.

مشاوره فرمولاسیون مواد غذایی پودری

مشاوره فرمولاسیون پودری

یکی از مهم ترین و تخصصی ترین خدماتی که از سوی مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران ارایه شده، مشاوره فرمولاسیون مواد غذایی پودری است. این مرکز با بهره مندی از متخصصان مجرب و صاحب روش در فرموله کردن انواع مواد پودری، تجربه همکاری با بسیاری از برند‌های معروف حوزه مواد غذایی را در کارنامه خود دارد.

این مجموعه را می توان جزو معدود مجموعه هایی دانست که به شکل تخصصی و مبتنی بر دانش روز دنیا در حوزه formulation، امکان طراحی، مهندسی و ارایه انواع فرمولهای غذایی را به شکل پودری دارد.

همچنین در راستای تسهیل در ارایه خدمات به تولیدکنندگان و صاحبان مجموعه های غذایی و رستوران‌ها، این مرکز اقدام به توسعه فعالیت خود و تکمیل این فرآیند نموده است.

به این معنی که مراحل مشاوره، طراحی طعم و فرمول، تامین مواد اولیه صنایع غذایی در یک راستا و تحت نظر خود مجموعه انجام می شود تا زنجیره خلق فرمول اختصاصی برای مجموعه های غذایی به شکل کامل و آماده به شروع تولید محصول در دسترس صاحبان مجموعه های غذایی قرار گیرد برای ارتباط با ما تنهای کافی است تا با استفاده از یکی از راه های ارتباطی این مجموعه، درخواست خود را ثبت نموده تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.