فرمولاسیون نوشیدنی

صنایع نوشیدنی همواره یکی از مهمترین بخش های صنایع غذایی در دنیا به شمار می رود که با تنوع بسیار زیاد، گردش مالی بالایی دارد. این نوع مواد غذایی با استفاده از انواع میوه ها، اسانس ها، جو، گندم، مواد اولیه پایه شیری، قهوه، چای و … برای مصارف مختلف به شکل سرد و گرم تولید و به بازار  عرضه می شوند و به دست مصرف کننده می رسند. همین تنوع بالا سبب شده است تا علاقه و تمایل شرکت های مختلف غذایی به حضور در این حوزه بیشتر شود. همچنین نیاز روز افزون بازار هدف از این نوع محصولات برای نوشیدنی های مختلف، فرصت مناسبی را برای بهره‌برداری اقتصادی در این حوزه فراهم نموده است.

 

با این توضیحات اما فرمولاسیون نوشیدنی نیاز به کارشناس متخصص در این حوزه دارد تا فرمولهای تجاری و قابل ارائه به بازار را طراحی، آزمایش و ارائه نماید. صنعت نوشیدنی همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است که در این میان می توان به شرکتهای بزرگ آمریکایی مانند پپسی، کوکاکولا و .. اشاره کرد که به شکل تخصصی در این حوزه فعالیت نموده اند و به عنوان قدرتمندترین شرکت های تجاری در حوزه نوشیدنی فعالیت دارند.

 

فهرست مطالب:

  1. فرمولاسیون نوشیدنی ها
  2. صنعت نوشیدنی چیست؟
  3. فرمولاسیون نوشیدنی های سالم
  4. فرمولاسیون نوشیدنی های ترکیبی
  5. فرمولاسیون نوشیدنی های مغذی

 

مشاوره تولید انواع نوشیدنی

 

فرمولاسیون نوشیدنی ها

فرمولاسیون نوشیدنی ها

تقسیم بندی انواع نوشیدنی را می توان به دو گروه نوشیدنی های گازدار، غیرگازدار، لبنی، غیرلبنی و یا الکلی و غیر الکلی تقسیم بندی نمود. از همین رو برای این دسته از مواد غذایی می توان تقسیم بندی های مختلفی در نظر گرفت اما به طور کلی نوشیدنی ها به چند بخش اصلی مانند انواع نوشابه انواع آبمیوه، انواع ماالشعیر، انواع نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های قهوه تقسیم‌بندی می‌شود که در این میان در هر کدام از آنها از شاخه‌های مختلفی وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که در نسل جدید نوشیدنی مواد مختلفی استفاده می شود که به دلیل داشتن فرمولهای خاص و اختصاصی شاید دسترسی به آنها به راحتی نباشد.

 

نوشیدنی های سنتی نیز محصولات دیگری هستند که در هر کشور بنا به نوع فرهنگ غذایی تجاری سازی، تولید و به دست مصرف کننده می رسد که برای مثال در ایران می توان به انواع دوغ گازدار و غیر گازدار و با طعم های مختلف اشاره کرد. همچنین در جدیدترین نوشیدنی های ارائه شده، انواع نوشیدنی های سنتی مبتنی بر پایه عرقیجات نیز تولید شدند. در صنایع لبنی نیز نوشیدنی های مختلف طراحی و ارایه شده اند که با پایه شیر تولید می شوند و می توان این نوع محصولات غذایی را در این تقسیم بندی اضافه نمود. همچنین نوشیدنی های ورزشی و رژیمی نسل جدید از نوشیدنی های هستند که شرکت های مختلف در بخش تحقیق و توسعه خود در تلاشند تا فرمولاسیون مشتری پسندی را ارایه نمایند و بتوانند سهم بازار مناسبی از این نوع محصولات خود داشته باشند.

 

یکی دیگر از مهمترین عواملی که سبب شده تا نوشیدنی ها، تنوع بالایی داشته باشند، ورود انواع تکنولوژی در صنایع غذایی در این حوزه است که کمک می کند تا این مدل مواد غذایی را به شکل های خاص و مختلفی تولید نمایند. برای مثال طراحی و عصاره گیری از میوه ها و گیاهان مختلف کمک کرده است تا کارشناسی طعم سازی بتوانند طعم های مختلفی را به شکل مصنوعی و یا طبیعی در انواع آبمیوه استفاده نمایند.

فرموله سازی انواع نوشیدنی ها

صنعت نوشیدنی چیست؟

صنعت نوشیدنی جزو صنایعی به شمار می رود که دائما در حال رشد می باشد و مراکز تحقیق و توسعه شرکت های صنایع نوشیدنی همواره در تلاشند تا با ارائه محصولات جدید و متنوع بتوانند محصولی جدید در بازار و سهم اقتصادی بیشتری را داشته باشند. محبوب ترین نوشیدنی غیر الکلی در دنیا آب و برای نوشیدنی های الکلی، آبجو می باشد که گردش مالی آنها ( با احتساب انواع نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی) به بیش از 500 میلیارد دلار می رسد که آب درصد بالایی از این عدد را به خود اختصاص داده است و پیش بینی شده است که در صورت ادامه روند افزایشی، این عدد تا سال 2025 به حدود 20 درصد رشد داشته باشد.

 

صنعت نوشیدنی مسئولیت تولید نوشیدنی ها و محصولات (( آماده نوشیدن (RTD) )) را بر عهده دارد که محصولاتی چون آب بطری، نوشیدنی های انرژی زا، نوشابه، قهوه، شیر و محصولات لبنی، انواع مختلف نوشیدنی های مغذی را شامل می شود. یکی دیگر از دستاوردهای صنعت نوشیدنی در تاثیرات بعدی خود در لایه های اقتصادی، راه افتادن مجموعه های متنوع در اندازه های مختلف است که سبب ایجاد موقعیت های شغلی در کافه ها، بخش نوشیدنی هتل ها، ویتر و مدیریت رستوران شده است. با تغییر سبک زندگی افراد خصوصا پس از همه گیری کرونا، تمایل به استفاده از انواع نوشیدنی به شکل های بسته بندی های خاص و قابل حمل از یک سو و دیجیتالی شدن فصای فروش انواع نوشیدنی از سوی دیگر، کمک زیادی کرد تا مصرف انواع نوشیدنی افزایش یابد و خانه نشینی های در قالب قرنطینه نیاز به آشامیدن انواع نوشیدنی ها را در افراد به وجود آورد.

فرمولاسیون نوشیدنی های سالم

نوشیدنی های شیرین بر پایه شکر یا شیرین‌کننده های مصنوعی مانند گذشته در بین مصرف کنندگان محبوب نیستند. در واقع، بسیاری از مصرف کنندگان اکنون آب های کاربردی یا به بیان بهتر نوشیدنی های سالم و مغذی را ترجیح می دهند که این محصولات آب های ساده یا گازدار و آب های تزریق شده با گیاهان است. برخی از این آب ها شامل مواد افزودنی مختلفی مانند مواد معدنی، ویتامین ها، گیاهان دارویی، اسیدها، میوه ها و سبزیجات هستند. تغییر به سمت سبک زندگی سالم‌تر پس از همه‌گیری، یکی از محرک‌های رایج این روند است. این آب ها همچنین راهی مناسب برای مصرف کنندگان برای دریافت مواد مغذی اضافی که می خواهند ارائه می دهند. طعم های رایج این نوشیدنی های RTD شامل موادی است که احتمالاً برای مصرف کنندگان سالم تر هستند که آنها را جذاب تر می کند. اکثر این نوشیدنی ها دارای الکل کم یا اصلاً فاقد الکل هستند. از آنجایی که مصرف‌کنندگان بر گزینه‌های سالم‌تر تمرکز دارند، محتوای کم و بدون الکل یک عامل محرک بزرگ برای این روند است. بسیاری از مصرف کنندگان هنوز می خواهند از نوشیدنی های مخلوط با طعم های پیچیده لذت ببرند و لزوما داشتن الکل عاملی جذابی برای آن ها نیست.

فرمول نوشیدنی های سالم

فرمولاسیون نوشیدنی های ترکیبی

توسعه محصول جدید در صنعت نوشیدنی یک امتیاز بزرگ به شمار می رود. برخی از شرکت های نوشابه سازی با ترکیب کیفیت های برتر نوشیدنی های موجود، محصولات جدیدی تولید می کنند. با انجام این کار، آنها شکاف بین دسته های مختلف محصولات را پر می کنند. برخی از نوشیدنی‌های ترکیبی شامل نوشیدنی‌های انرژی‌زا هستند که الکترولیت بالایی دارند و هیدراتاسیون را بهبود می‌بخشند، برخلاف نوشیدنی‌های استاندارد که محرک‌های متفاوتی دارند. آب های گازدار هیبریدی می توانند حاوی کافئین طبیعی از طعم چای و آب میوه باشند. پیش‌بینی می‌شود که بازار قهوه و چای آماده تا سال 2027 از 133 میلیارد دلار فراتر رود. مصرف‌کنندگان از قهوه در دنیای مدرن تغذیه می‌شوند و تقاضا فقط در حال افزایش است. با افزایش آگاهی سلامت و تقاضا برای جایگزین های کم قند یا بدون شکر، فرمت های مختلف قهوه به بازار معرفی می شوند. قهوه RTD شامل نوشیدنی‌های قهوه است که در قوطی‌ها، بطری‌ها و کارتن‌ها برای حمل آسان در حین حرکت فروخته می‌شوند.

فرمول نوشیدنی های ترکیبی

فرمولاسیون نوشیدنی های مغذی

جایگاه رو به رشد در صنعت غذا و نوشیدنی جایگزین های بدون لبنیات و گیاهی خصوصا در حوزه صنعت نوشیدنی است. جایگزین های لبنی در ابتدا برای مصرف کنندگان گیاهخوار توسعه داده شد، اما بازار ویژه این محصول به طیف گسترده تری گسترش یافته است. اینها شامل همه چیزخواران و انعطاف پذیرانی است که نگران تغییرات آب و هوایی، سلامتی و رفاه حیوانات هستند. شیر بادام یک محصول غالب در این بخش است، اما شیر جو دوسر یکی از محصولاتی است که به سرعت رشد می کند. در سال 2022، شیر سیب زمینی در حال افزایش است و یکی از روندهایی است که آنطور که انتظار می رفت در بین مردم متداول و همه گیر نشده است. کاهش قند در نوشیدنی ها، یکی دیگر از تلاش های پژوهشگران صنایع غذایی است. بسیاری از مصرف کنندگان علاقه مند به کاهش مصرف قند خود هستند. شرکت‌های نوشیدنی شروع به انطباق با این امر با تولید انواع جدید بدون قند یا قند کاهش یافته از محصولات موجود خود کرده‌اند. قهوه‌های RTD، چای، آب‌میوه‌ها، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های انرژی‌زا همگی نسخه هایی از خود ارائه داده اند که در آن ها استفاده از قند به حداقل رسیده است.

فرمولاسیون نوشیدنی های مغذی

مشاوره فرمولاسیون تولید نوشیدنی

برای ورود به هر حوزه ای از انواع نوشیدنی،نیاز است تا از بهترین و مجرب ترین کارشناسان فرمولساز در حوزه صنایع نوشیدنی استفاده شود. زیرا این تولید انواع نوشیدنی نیاز به تخصص و فرمولسازی اختصاصی و انجام پالایش های آزمایشگاهی دارد. از همین رو صرف هزینه و وقت برای به کار گیری و مشاوره فرمولاسیون نوشیدنی از افراد خبره، به عنوان یک روش درست و اساسی برای تولید انواع نوشیدنی است. مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران با بهره مندی از کاشناسان زبده این حوزه و تجربه های مختلف با برند های فعال حوزه صنایع غذایی، بستر مناسبی را برای همکاری و فرموله کردن انواع نوشیدنی فراهم نموده است. برای بهره مندی از این سرویس تنها کافی است تا با ثبت سفارش در وبسایت، تماس با شماره تلفن و یا ارسال پیامک، درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

نتیجه گیری:

صنعت نوشیدنی دارای دنیایی متنوع از انواع محصول است که برای تولید آنها نیاز به جدیدترین فناوری ها و پژوهش های انجام شده به شدت مورد نیاز است. نوشیدنی های سالم و مغذی، کم کردن شکر، بالا بردن تنوع، دست یابی به فرمولهای جدید و ارائه به بازار و … همگی از مهم ترین مسایلی هستند که در جدیدترین نسل نوشیدنی ها مورد بحث هستند و توجه به این موارد می تواند تا میزان زیادی راهنمای فرمولسازان و متخصصان طعم سازی باشد.

 

یکی از راهکارها برای حل این موضوع، بهره مندی از نظرات مشاوران متخصص در حوزه فرموله‌سازی نوشیدنی است که می تواند تا میزان زیادی فرآیند ورود و تولید به صنعت نوشیدنی را مدیریت قرار دهد و راهکارهایی را ارائه دهد تا سرمایه گذاران و یا فعالان این حوزه به شکل مفید تری از محصولات خود را تولید نمایند و بازار بیشتر و مناسب تری را برای داخل و صادرات به خارج از کشور متصور باشند. قطعا تنوع نوشیدنی های سنتی در کشور، ظرفیت بالایی را در کشور ایجاد می کند که نیاز به برندسازی و ورود به بازار داخلی و در ادامه بازارهای خارجی را در پی داشته باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.