فرمولاسیون طعم دهنده های گیاهی و مصنوعی

طعم وسوسه انگیز، لذیذ و بسیار رضایت بخش، حاصل تلفیق طعم های مختلفی از شیرینی، شور یا مزه طبیعی است. همچنین ممکن است به دلیل ترکیبات خاص چاشنی و گیاهان تقویت کننده، یک غذا دوست داشتنی و محبوب به نظر برسد در حالی که اصلا متوجه استفاده از طعم دار کننده مصنوعی در این غذا نشده باشید.

در این محتوا به معرفی طعم دهنده های مصنوعی و گیاهی پرداخته شده و از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده شده است. لورا بوراک، متخصص تغذیه می‌گوید: طعم‌های مصنوعی ترکیبات شیمیایی هستند که برای دستیابی به طعم خاص غذا در فرمولاسیون صنایع غذایی استفاده می‌شوند، اما توجه به این نکته مهم است که تمام اجزای غذا، چه طبیعی و چه مصنوعی، از مواد شیمیایی، حتی آب ساخته شده‌اند. اهمیت این موضوع سبب شده تا استفاده از این مواد با توجه به استانداردهای هر کشور متفاوت باشد و وزارت خانه های بهداشت نسبت به استفاده از این مواد و سلامتی جامعه حساس باشند.

 

فهرست مطالب:

  1. طعم دهنده مصنوعی چیست؟
  2. مضرات طعم دهنده های مصنوعی
  3. انواع طعم دهنده طبیعی
  4. مشاوره تولید طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی

 

مشاوره تخصصی صنایع غذایی

طعم دهنده های مصنوعی و گیاهی

طعم یا عطر در مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در بسیاری از صنایع از طعم دار کننده های مختلف طبیعی و مصنوعی استفاده می کنند. فرمول طعم دهنده ها مخلوطی از ترکیب معطر است یا در برخی موارد از یک ترکیب واحد برای ایجاد طعم یا بوی خاص برای استفاده در انواع کالاهای مصرفی استفاده می شود. فرموله کردن توسط دانشمندان، طعم‌دهنده‌ها یا عطرسازان آموزش‌دیده انجام می‌شود که کارشان ترکیبی از دانش علمی پالت شیمیایی با خلاقیت برای ایجاد خلاقیت‌های جدید و متمایز است. فرآیند فرموله کردن با تقاضا یا نیاز مشتری، معمولاً یک شرکت کالاهای مصرفی، آغاز می شود. طعم دهنده یا عطرساز از دانش خود در مورد مواد شیمیایی موجود برای ایجاد فرمول و ترکیب استفاده می کند که سپس برای آزمایش به مشتری ارائه می شود. ممکن است قبل از یافتن فرمول مناسب، چندین تکرار با بازخورد مشتری مورد نیاز باشد.

 

اساسا انواع طعم دهنده ها به سه گروه اصلی طبیعی، نیمه طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند. از همین رو بسیاری از شرکت های تمایل دارند تا برای طبیعی تر بودن محصولات خود از نمونه های طبیعی و نیمه طبیعی استفاده نمایند اما طعم های بالا و قیمت ارزان نمونه های مصنوعی برای بسیاری از کارخانه‌ها به صرفه تر است. این فرآیند فرموله کردن ممکن است نیاز به کار بیشتری داشته باشد، برای مثال، خانه طعم و عطر ممکن است آزمایش‌های حسی را برای تعیین پذیرش مصرف‌کننده از فرمول قبل از ارسال آن به مشتری یا برای بررسی بیشتر «فضای حسی» انجام دهد. شرکت همچنین ممکن است از متخصصان برنامه استفاده کند که برای اطمینان از کارایی فرمول در برنامه ای که برای آن در نظر گرفته شده است کار می کنند. این ممکن است نیاز به فن آوری های تحویل ویژه ای داشته باشد که برای محافظت از فرمول در طول پردازش استفاده می شود تا فرمولاسیون به طور موثر برای استفاده مورد نظر پاسخ دهد.

طعم دهنده مصنوعی چیست؟

طعم دهنده ها مصنوعی که در فرمولاسیون چاشنی و ادویه جای می گیرند، موادی هستند که با ایجاد طعم های مختلف در حوزه تولید انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل سود اقتصادی که دارند، بسیار برای صاحبان برند ایده آل هستند. از سوی دیگر نیز طعم هایی وجود دارند که نمی توان آن ها را جز با استفاده از ترکیب های شیمیایی به وجود آورد و همین موضوع بستر مناسبی برای تولید کنندگان مواد غذایی فراهم نموده است. طعم های طبیعی از منابع طبیعی مانند میوه ها به دست می آیند، در حالی که طعم های مصنوعی اینگونه نیستند. با این حال، هر دو در علوم غذایی برای خوش طعم کردن غذاهای بسته بندی شده استفاده می شوند – خواه پنیری، کره ای یا دارچینی باشد – و از نظر شیمیایی، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

طعم دهنده های مصنوعی چیست؟

برخی از طعم‌های مصنوعی رایج که برای شیرین کردن غذاها استفاده می‌شوند، عبارتند از وانیل یا میوه و برای نت‌های شور از گیاهان، کره یا طعم‌های خاص. شیرین کننده های مصنوعی نیز اهمیت خود را دارند. وقتی صحبت از نگرانی در مورد طعم‌های مصنوعی می‌شود، بوراک، متخصص تغذیه می‌گوید این وحشت بی‌اساس است. او می‌گوید: «بسیاری از «تأثیرگذاران سلامت» در حال حاضر نگران استفاده از طعم‌دهنده‌های مصنوعی در غذای شما هستند. حتی غذاهای «سالم» و «طبیعی» مانند کینوا تحت پردازش و فرآوری قرار می‌گیرند تا دانه‌ها را از گیاه جدا کرده و به خوبی در کیسه‌ای بسته‌بندی کنید تا بتوانید در خانه بپزید. و این صحبت به این معنی است که صنعتی شدن بسیاری از مواد غذایی عملا اتفاق افتاده است و راه گریزی از آن نیست.

مضرات طعم دهنده های مصنوعی

در مورد حذف بالقوه طعم‌های مصنوعی از رژیم غذایی، توصیه می‌ شود استفاده از این مواد محدود یا حتی حذف شود، خصوصا شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام و سوکرالوز (اسپلندا) هستند که اغلب در نوشابه، آب نبات، غذاهای کنسرو شده، غذاهای پخته شده استفاده می‌شوند. مربا و ژله در گذشته نگرانی هایی در مورد ارتباط احتمالی بین شیرین کننده های مصنوعی و بیماری هایی مانند سرطان وجود داشته است. در حالی که ظاهراً هیچ مدرک محکمی برای تأیید این موضوع وجود ندارد، و برخی از متخصصان مصرف آنها از نظر فنی ایمن می دانند. این شیرین‌کننده‌ها صدها برابر شیرین‌تر از شکر هستند، بنابراین می‌توانند آستانه طعم شیرینی را که می‌خواهید افزایش دهند و ترک کردن شکر را سخت‌تر کنند – اعتیادی که به اعتقاد من بزرگترین مشکل سلامتی در کشور هاست.

مضرات طعم دهنده های مصنوعی

استفاده از کمی شکر واقعی بسیار کمتر شیرین است و می تواند جوانه های چشایی فرد را به حالت اولیه طعم غذا برگرداند، بدون آن طعم فوق العاده شیرین که طعم واقعی آن را پنهان می کند. با توجه به اهمیت استفاده از مواد غذایی سالم و ارگانیک، استفاده از این مواد بسیار محدود شده و بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی به سمت و سوی استفاده از مواد طبیعی وسالم رفته اند اما با این حال هنوز هم تعداد شرکت هایی که از این مواد استفاده می کنند کم نیستند. قطعا توجه به رژیم غذایی و استفاده از محصولات طبیعی تا میزان زیادی می تواند مصرف این طعم دهنده های مصنوعی را کم کند و زندگی افراد را به سلامتی نزدیکتر نماید. حذف کامل این مواد میسر نیست اما با این حال می توان مصرف آن ها را به حداقل رساند.

انواع طعم دهنده طبیعی

طعم دهنده های گیاهی بر اساس مواد کاملا گیاهی تولید می شوند و هیچ مواد مصنوعی در خود ندارند. تنوع طعم های طبیعی در این نوع مواد سبب شده تا در بسیاری از مواد غذایی از این نوع طعم دهنده استفاده نمایند. همچنین این مواد دارای هیچ گونه عوارض و مضراتی نیستند. قیمت این مواد نسبت به مصنوعی بالاتر است. اسانس ها و عصاره های طبیعی نیز یکی از انواع محصولات طبیعی به شمار می رود که در صنایع غذایی بسیار پرمصرف است.

 

همچنین این مواد در نسل جدید مواد غذایی که به دنبال ارایه مواد ارگانیک است بسیار مورد توجه قرار گرفته است و حتی توانسته در صنعت نوشیدنی نیز وارد شود و تولیدکنندگان را مجبور به مصرف نمونه های طبیعی نماید. از سوی دیگر نیز اسانسهای طبیعی بسیار در دنیا گرانبها هستند و کشورهایی مانند ایران که دارای آب و هوایی گرم هستند، مبداهای مناسبی برای تولید این نوع مواد هستند زیرا به دلیل جذب نور خورشید گیاهانی که در ایران رشد می کنند دارای ماده موثره و در ادامه عطر و بوی بیشتری هستند و تولید اسانس از آن ها، محصولی بسیار با کیفیت را برای تولید کننده به همراه دارد. حتی به این مورد نیز می توان به عنوان یک موضوع مستقل اقتصادی در کشور نگاه کرد که با تولید این طعم دهنده های طبیعی، صادرات به کشورهای مختلف داشت.

مشاوره تولید طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی

موضوع طعم دهنده های طبیعی، مصنوعی و نیمه طبیعی جزو مواردی در صنایع غذایی به شمار می رود که نیاز به انجام آزمایش های مختلف وتولید مواد دارد و از همین رو این فرآیند دانش بنیان بوده و برای تولید آن نیاز به بهره مندی از نیروی انسانی مجرب و باتجربه دارد. مرکز فرموله سازی مواد غذایی ایران با بهره مندی از بهترین مشاوران و با ارائه مشاوره تولید طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی، توانسته کارنامه درخشانی را در این حوزه داشته باشد و تجربه های همکاری خوبی را با برندهای مطرح داشته باشند. برای ثبت درخواست مشاوره می توان با مراجعه به سایت و یا ارسال ایمیل، پیامک و با به صورت تلفنی درخواست خود را ثبت نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل شود.

نتیجه گیری:

انواع طعم دهنده ها یکی از مهم ترین مواد مصرفی در صنایع غذایی به شمار می رود که به دلیل مصرف بالا و کاربردهای مختلف، به شدت مورد نیاز کشور است. از سوی دیگر این طعم سازی ها نیاز به دانش، تجربه و آزمایش های مختلف دارد و از همین رو این فرآیند تولید کاملا دانش بنیان و نیاز مند دانش فنی بالاست. استفاده از مشاوران مجرب می تواند بهترین راه حل برای دستیابی به این فرمولاسیون و استفاده از آن در بخش های مختلف غذایی باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.