فرمول تولید رشته

رشته یکی از محصولات خمیری تولید شده در ایران به شمار می رود که مواد اولیه پخت انواع سوپ، برنج و آش هستند که با توجه به نوع آن در غذاهای مختلف از آن استفاده می شود. رشته را می توان نمونه اولیه انواع نودل، اسپاکتی و انواع رشته های گندمی دانست که با پیشرفت تکنولوژی در صنایع غذایی به شکل صنعتی تولید و در حجم بسیار بالا در دسترس مصرف کننده قرار می گیرد.

 

عموما فرمول تولید رشته ها که جزء فرموله سازی فرآورده های آردی به شمار می روند، بر پایه آرد گندم هستند و با اضافه کردن مواد دیگری تبدیل به محصولات دیگر می شوند اما از نظر مواد پایه ای از گندم تولید می شوند. این نوع محصولات را به دو روش سنتی و صنعتی تولید می کنند که عموما نمونه صنعتی آن در کنار خط تولید انواع ماکارانی انجام می شود. در نمونه‌های سنتی اما با استفاده از تجهیزات دستی و خشک نمودن به روش سنتی این کار انجام می شود که تفاوت های طعمی و کیفیتی مختلفی دارند.

فهرست مطالب:

  1. فرمول رشته
  2. فرمول رشته آش
  3. فرمول رشته پلویی
  4. مشاوره تولید انواع رشته

مشاوره فرمولاسیون تولید انواع رشته

فرمولاسیون رشته

در کشورهای آسیای شرقی به دلیل استفاده زیاد از نودل، این رشته به شکل انبوه تولید می شوند و عموما این فرآورده ها از ترکیب کردن آرد گندم، نمک و آب تولید می شوند و با قرار دادن انواع طعم دهنده به شکل مایع و یا پودری، در قالب طعم های مختلف دست مصرف کننده می رسند. یکی از مهم ترین تفاوت های فرموله سازی انواع رشته، پردازش و عمل آوری آن است که با توجه به نوع آن (آشی یا پلویی بودن) تولید می شوند. یکی از مهم ترین تفاوت های انواع رشته، در رنگ و طعم و موارد استفاده است.

 

امروزه در بعضی از کارخانجات تولید کننده پاستا، خط تولید رشته آش و رشته پلویی نیز فراهم شده است تا با توجه به مواد اولیه یکسانی که این نوع محصولات دارند، فرآیند تولید این رشته ها نیز در این کارخانه ها انجام شود. اصلی ترین تفاوت رشته پلویی و آش در نازک تر بودن رشته پلویی است. همچنین این مدل رشته بعد از فرآیند خشک کردن، مقداری تفت داده می شود. اما رشته آش ضخامت بیشتری داشته و به صورت خام تولید و مصرف می شود. از این رو رنگ رشته آشی، روشن تر از رشته پلویی است که از این رو از دیگر تفاوت های آن می توان برشمرد.

فرمولاسیون رشته

فرمولاسیون رشته آش

برای دسترسی به فرمول تولید رشته آش یکی از عوامل موثر مقدار خاکستر و پروتئین آرد هستند که علاوه بر داشتن نقش بسیار اثرگذار در جذب آب و تشکیل شبکه گلوتنی، سبب بالا رفتن ارزش غذایی محصول می شود. از همین رو استفاده از آرد با کیفیت،(محصولی که از گندم با نژاد برتر تولید شده باشد) بسیار در این فرآیند اهمیت دارد. یکی از مهمترین فعالیت ها جهت پیشگیری از فاسد شدن و آسیب های حاصل از آفات توجه به نکات در فرموله کردن این نوع محصولات است.

1. آرد، پیش از انتقال آرد به انبار آزمایش و کنترل شوند تا موردی نداشته باشند.
2. تجهیز انبار به هواکش و از نفود حیوانات موذی و حشران جلوگیری شود.
3. انجام آزمایش های سلامت و کیفیت آرد به طور هفتگی انجام شود.
4. محل نگه داری آرد در زمان های مختلف سم پاشی و ضد عفونی شود.

فرمولاسیون رشته آش

فرمولاسیون تولید رشته پلویی

نمک خوراکی یکی از مهم ترین نقش ها را در تولید رشته پلویی دارد که می توان به مواردی چون جلوگیری از رشد میکروب های فسادزا، پیشگیری از ترشی خمیر، تقویت شبکه گلوتنی تشکیل شده و… از مهم ترین این موارد هستند. آب نیز نقش اساسی در تولید انواع رشته داد که سبب تشکیل شبکه گلوتنی، حل کردن سایر ترکیبات مانند نمک و مواد افزودنی و ایجاد رطوبت و همگن شدن مخلوط خمیر می شود که در فرآیند خشک کردن آن، آب محصول از کاملا گرفته می شود. همچنین با توجه به این موضوع که در زمان خشک سازی رشته ها از دمای بالا استفاده نمی شود. برخی میکروب هنوز در رشته های فعال می مانند و از همین رو لازم است تا با استفاده از آب سالم این فرمول سازیها انجام شود. یکی دیگر از ترکیبات افزودنی مجاز که برای فرموله کردن انواع رشته پلویی و آشی مورد استفاده می گیرد شامل موادی چون لسیتین، گلوتن، آسکوربیک اسید و آرد سویا هستند.

فرمولاسیون تولید رشته پلویی

مشاوره فرمولاسیون رشته

انواع رشته های آشی و پلویی یکی از مهم ترین مواد اولیه آماده سازی و پخت غذاهای مختلفی هستند که در کشور به شکل سنتی و یا صنعتی تولید می شوند. از همین رو استفاده از فرمول مناسب و توجه به افزایش کیفیت تولید این رشته بسیار اهمیت دارد. مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران با داشتن تجربه ای طولانی در حوزه مشاوره در حوزه صنایع غذایی این امکان را فراهم کرده است تا به شکل تخصصی نیز به مشاوره تولید رشته بپردازد که نتیجه آن همکاری با برندهای مختلف و همکاری های درخشان در حوزه تولید انواع مواد خمیری را در پی داشته است. برای ثبت درخواست مشاوره تنها کافی است تا با مراجعه به وبسایت و ارسال پیام یا تلفن درخواست خود را ثبت نموده تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند. توجه به فرآیند تولید نوع آرد و استفاده از نیروی انسانی مجرب در فرآیند تولید انواع رشته، ضامن کیفیت و مورد پسند قرار گرفتن این نوع محصول در بین مصرف کننده را همراه خواهد داشت.

نتیجه گیری:

رشته آشی و پلویی جزو موادی به شمار می روند که در هر غذایی مانند سوپ، آش، پلو و… مورد استفاده قرار می گیرند و غذاها را بسیار خوشمزه می نمایند. از همین رو لازم است تا برای حفظ کیفیت غذا، دارای فرمولاسیون مناسب و منطبق بر ذائقه ایرانی باشد تا مصرف کننده از مصرف آن لذت ببرد و در نتیجه غذای خوش طعمی را تجربه نماید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.