محصولات نشاسته ای

یکی از مهم ترین مواد پایه در صنایع غذایی، انواع نشاسته های تجاری هستند که با استفاده از مواد گیاهی مختلف تولید می شوند و در تولید محصولات نشاسته ای مورد استفاده قرار می گیرند. منابع اصلی نشاسته موادی مانند سیب زمینی و کاساوا و غلات هستند. تولید نشاسته در دنیا به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است که این عدد بسیار قابل توجه است. در میان مناطق عمده تولیدات، کشورهای اروپایی از گندم و سیب زمینی داخلی و ذرت وارداتی به عنوان ماده خام استفاده می کنند.

 

ایالات متحده از ذرت و غلات مشابه مانند سورگوم استفاده می کند و در آمریکای جنوبی گیاه کاساوا ماده اولیه اصلی این ماده است. جدا از غلات، نشاسته برای تبدیل به قندهای مختلف استفاده می شود و نیمی از نشاسته جدا شده در جهان به گلوکز تبدیل می شود. نشاسته همچنین برای استفاده در تولید چسب ها فرآوری می شود. در صنایع غذایی از نشاسته به عنوان غلیظ کننده در تهیه پودینگ نشاسته ذرت، کاستارد، سس، سوپ خامه ای و سس استفاده می شود. نشاسته سیب زمینی و غلات، کربوهیدرات مورد نیاز رژیم غذایی انسان را تامین می کند. مقادیر زیادی نشاسته و مشتقات آن در صنایع کاغذسازی و نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.

فهرست مطالب:

  1. فرآورده‌های نشاسته‌ای
  2. نشاسته ذرت
  3. تولید نشاسته برنج
  4. تولید آرد سمولینا
  5. مشاوره فرمولاسیون انواع نشاسته

 

مشاوره تولید محصولات نشاسته ای

فرآورده های نشاسته ای

در آلمان، هلند، لهستان و تعدادی از کشورهای دیگر، استخراج نشاسته از سیب زمینی (که گاهی به آن farina نیز گفته می شود) صنعت بزرگی است. برخی از کارخانه ها روزانه بیش از 300 تن تولید می کنند. فرآوری شامل تمیز کردن مداوم و خودکار سیب زمینی ها، تجزیه کامل در آسیاب های چکشی و جداسازی الیاف از خمیر توسط غربال های گریز از مرکز (دوار) است. نشاسته به دست آمده اصطلاحا “شیر” نامیده می شود که حاوی نشاسته به صورت سوسپانسیون و جامدات محلول سیب زمینی در محلول است. نشاسته جدا شده و بدون مواد محلول شسته می شود، آب گیری با عمل گریز از مرکز خارج می شود و نشاسته مرطوب خشک می شود. سپس در خشک کن، با استفاده از هوای گرم، به طور گسترده برای نشاسته های مشتق شده از سیب زمینی و غلات استفاده می شود. اسید سولفور به طور کلی برای جلوگیری از افزایش میکروارگانیسم های مختلف وارد فرآیند می شوند.

 

آرد سیب زمینی در آلمان و سایر کشورها نیز تولید می شود و برش های سیب زمینی تمیز شده خشک، آسیاب و الک می شود. در آلمان “ساگوی سیب زمینی” نیز تولید می شود. کیک نشاسته ای به دست آمده از سیب زمینی خرد می شود تا ذراتی با اندازه یکنواخت تولید شده که با چرخاندن یا عملیات مشابه گرد می شوند و برای ژلاتینه شدن لایه های بیرونی نشاسته حرارت داده می شوند و سپس خشک می شوند. سیب زمینی قبل از در دسترس قرار گرفتن مخمر تقطیر فشرده در پخت برای تهیه خمیر یا خمیر مایه استفاده می شد و همچنین برای تکمیل منابع محدود آرد گندم. سیب‌زمینی‌ها را تمیز کرده، جوشانده تا نرم و لطیف شوند و به نسبت 2 تا 3 درصد در خمیر مخلوط می‌شوند.

فرآورده های نشاسته ای

نشاسته ذرت

پوره سیب زمینی محصولی مدرن، آماده، خشک و پودر شده از محصولات مصرفی محبوب در صنایع غذایی هستند. نشاسته های کاساوا و تاپیوکا گاهی با خشک کردن تحت خلاء تا حدی ژلاتینه می شوند. ناخالصی های پروتئینی در نشاسته های تجاری سیب زمینی، ساگو و تاپیوکا کم است اما در نشاسته گندم 0.2 درصد و در آرد ذرت این عدد بیشتر است. ذرت برای تولید آرد ذرت یا نشاسته ذرت که برای پخت و پز گزینه مناسبی است، در زمان آسیاب این محصول داری میزانی رطوبت است، زیرا خمیری را تشکیل می دهد که با بافت «کوتاه» سفت می شود و از ژل های تولید شده توسط نشاسته هایی مانند سیب زمینی، تاپیوکا و ریشه پیکان از قالب ها جدا می شود که الاستیک (کشسان) هستند. در آسیاب مرطوب ابتدا دانه های خشک را تمیز می کنند تا سایر غلات و مقداری از ناخالصی ها حذف شود، سپس در آب گرم حاوی دی اکسید گوگرد غوطه ور می شوند. این فرآیند دانه‌ها را نرم می‌کند و پوست بیرونی جدا و میکروب زدایی می‌کنند. ذرت در “آسیاب های جوانه زدایی” درشت آسیاب می شود و پس از رفع رطوبت و الک می شود تا همه جوانه ها از بین بروند و جداسازی نشاسته کامل شود.

 

در ادامه فرآیند، روغن با فشار خارج می شود و یک روغن خوراکی عالی برای استفاده در آشپزی فراهم می کند که اغلب جایگزین روغن زیتون می شود. روغن ذرت برای روغن سالاد، مارگارین و شورتنینگ و برای اقلام غیر خوراکی مانند صابون استفاده می شود. نشاسته خالص که در حالت خاصی نگه داشته می شد، تا رطوبت آن با استفاده از نیروی گرانش جمع آوری شود، اما در روش های مدرن، سوسپانسیون نشاسته با حذف آب توسط ماشین ها غلیظ می شود و نشاسته در نهایت با استفاده از سانتریفیوژها جدا می شود. نشاسته بدون ژلاتینه شدن به راحتی خشک می شود. نیاز منظم بازار برای آرد ذرت یا نشاسته ذرت با درجه خوب وجود دارد. ذرت آسیاب شده با غلتک هنوز برای مصرف انسان در آفریقا و جاهای دیگر تولید می شود. در ایالات متحده برخی از دانه های ذرت توسط آبجوسازان استفاده می شود، اما بخش عمده ای از ذرت رشد یافته برای غذای حیوانات به عنوان کنجاله، بلغور یا به صورت پولکی تا حدی ژلاتینه شده استفاده می شود.

فرمولاسیون نشاسته ذرت

تولید نشاسته برنج

برای تولید نشاسته برنج که معمولاً از برنج سفید شکسته تهیه می شود، دانه های شکسته شده را برای چند ساعت در محلول سود سوزآور خیسانده و در نهایت حالت قلیایی با آب شسته می شود. دانه های نرم شده با محلول سود سوزآور بیشتری آسیاب می شوند و توده به دست آمده ته نشین می شود یا با قرار دادن در یک درام برای سانتریفیوژ فرآیند آماده سازی انجام می شود. لایه نشاسته هم زده می شود و آب (اغلب با 0.25 درصد محلول فرمالدئید اضافه می شود)، و مایع نشاسته ای به دست آمده آبگیری می شود، روی یک فیلتر خلاء دوار پیوسته شسته می شود، مجدداً در آب معلق می شود و در نهایت در یک سبد سانتریفیوژ سوراخ دار تا حدود 35 درصد رطوبت آبگیری می شود. در فرآوری مدرن معمولاً لایه ضخیمی از نشاسته مرطوب بیرون می‌آید، که سپس به آرامی خشک می‌شود و به‌صورت کریستال تکه تکه می‌شود.

تولید آرد سمولینا

سِمولینا (به انگلیسی: semolina ) یا آرد سبوس فرآورده‌ای است که با آسیاب گندمی خاص به نام گندم دوروم تولید می شود و در صنایع مختلف مرتبط با فرآورده های آردی مورد استفاده قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها می توان به صنایع ماکارونی سازی اشاره کرد. محصولات ماکارونی حدود 3500 کالری در هر کیلوگرم دارند و اگرچه خود منابع خوبی از ویتامین نیستند، اما معمولاً با کره، روغن، پنیر و سایر موارد حاوی ویتامین های مورد نیاز پخته و مصرف می شوند. وجود این ماده در و استفاده از بلغور دوروم سخت به کیفیت خوب ماکارونی و سایر محصولات غذایی کمک می کند. آسیاب های ویژه ای برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

 

یک آسیاب کارآمد با استفاده از تصفیه کننده های مناسب می تواند تا 65 درصد سمولینا (همراه با کمی آرد) تولید کند. قبل از اینکه فرآیندهای مداوم برای تولید ماکارونی معرفی شود، یک سمولینا درشت ارزش گذاری شد. در تولید مدرن، سمولینا گردگیری می شود و از آرد آزاد می شود و منظم بودن اندازه برای جذب آب مهم در نظر گرفته می شود. سمولینا بسیار ریز محبوب نیست و بلغور ترجیحی معمولاً دارای رطوبت حدود 13 درصد با کمتر از 0.8 درصد خاکستر است. رهایی از سبوس برای جلوگیری از ظاهر شدن لکه ها مورد نظر است. گلوتن موجود در بلغور باید نسبتاً قوی باشد اما به اندازه مورد نیاز برای تهیه نان الاستیک نباشد.

تولید آرد سمولینا

مشاوره فرمولاسیون انواع نشاسته

برای بهره‌مندی از مشاوره فرمولاسیون نشاسته نیاز است تا از بهترین و مجرب ترین کارشناسان حوزه صنایع غذایی کمک گرفته شود. مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران با بهره مندی از بهترین نیروی انسانی در حوزه غذایی و داشتن سابقه درخشان در همکاری با برندهای مختلف در کشور توانسته همکاری های درخشانی را داشته باشد و افتخارات بیشتری را در کارنامه کاری خود ثبت نماید. برای بهره مندی از این خدمات می توان با ارسال درخواست از طریق وبسایت، پیامک، ایمیل و یا تماس تلفنی نیازهای خود را مطرح نموده تا با بررسی و اعلام نظر کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود. همچنین این امکان فراهم شده تا با توجه به موارد مورد نیاز مجموعه های غذایی، مشاوره های جانبی به کمک افراد مجرب در موارد مختلفی مانند تصحیح فرمولاسیون، ارائه راهکارهای اختصاصی در راستای کم کردن هزینه تمام شده تولید و … نیز ارائه شود.

نتیجه گیری:

نشاسته یکی از مهم ترین مواد های پایه ای در انواع محصولات غذایی به شمار می رود که از غلات مختلف تهیه و تولید می شود. از همین رو بسیاری از شرکت های تنها با تولید این محصول استراتژیک اقدام به توسعه فضای کاری خود و ارائه مواد اولیه با کیفیت به دیگر مجموعه های غذایی می پردازند. اما لازم است به این موضوع توجه جدی شود که تجهیزات مناسب و نیروی انسانی مجرب مهم ترین عامل در تولید این محصول پرتقاضا است که می توان با بهره مندی از خدمات این مرکز محصولاتی با کیفیت و در رده صادراتی به دیگر کشورها را تولید و ارائه نمود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.