فرمولاسیون ادویه های ترکیبی

ادویه یکی از مهم ترین طعم دهنده های انواع مواد غذایی به شمار می رود که در اکثر حوزه های مواد غذایی از آن استفاده می شود. این ادویه ها با داشتن تنوع بالا، طعم های مختلفی را برای انواع مواد غذایی به وجود می آورند و با ترکیب با دیگر مواد، تاثیرگذاری بالاتری پیدا می نمایند. فرمولاسیون ادویه های ترکیبی یکی از تخصص های مهم در این بخش، توانایی یک کارشناس فرمولساز در ترکیب انواع ادویه است که از ترکیب سازی و مخلوط کردن آنها مواد طعم دار کننده جدیدی به وجود می آورد.

 

در بسیاری از مواد غذایی خوراکی از ترکیب ادویه، فرمول های اختصاصی و طعم دار کننده ای استفاده می شود و در برخی موارد این فرمول‌های کاملا محرمانه و اختصاصی هستند تا یک برند بتواند طعم محصول اختصاصی خود را محفوظ نگه دارد. دست یافتن به این تخصص، به فردی نیاز دارد تا به شکل کامل تسلط بالایی به انواع رایحه و طعم ادویه داشته باشد و شناخت کامل و درستی از هر مورد به دست آورد. از همین رو این تخصص به غیر از نیاز های آکادمیک، تجربی نیز هست و لازم است تا به شکل تجربی و با توجه به ذائقه غذایی مصرف کننده، طراحی و مهندسی شود. ادویه کاری، ماسالا، تندروی و… از جمله این مواد هستند که بسیار معروفند و در بسیاری از غذاها و یا به صورت نوشیدنی از آنها استفاده می شود.

فهرست مطالب:

  1. انواع ادویه های ترکیبی
  2. فرمولاسیون ادویه کاری
  3. طرز تهیه پودر کاری
  4. فرمول ادویه تندوری
  5. فرمول ادویه ماسالا
  6. مشاوره تولید ادویه های ترکیبی

 

مشاوره تولید ادویه های ترکیبی

انواع ادویه ترکیبی

انواع ادویه های ترکیبی

از انواع ادویه ترکیبی می توان به کاری، ماسالا، تندروی، فلافل، ادویه مرغ و گوشت و ماهی، پول بیبر، کتلت و … در فرمول طعم دهنده و ادویه ها اشاره کرد. این مواد ترکیبی با ترکیب ادویه های مختلف تولید می شوند و با داشتن میزان مشخصی در هر فرمول، آماده سازی می شوند. البته از این موضوع نمی توان چشم پوشی کرد که عوامل دیگری نیز در کیفیت این محصولات ترکیبی تاثیر گذارند. منشا و کشور تولیدکننده، نوع خشک شدن، ترکیب و میزان خلوص و … از عواملی هستند که در کیفیت آن تاثیر می گذارند. فرمولاتور با مطالعه و استفاده از گواهی فنی هر مواد، می تواند ترکیب مواد به شکل فنی تر این ترکیبات را تولید نمایند و پس از تعیین میزان و انجام آزمایش های فنی، فرمول نهایی را ارائه دهد.

 

تنوع این محصولات ترکیبی کمک کرده است تا از آنها در انواع سس، طعم دار کردن انواع مواد پروتئینی چون مرغ،گوشت، ماهی و…، انواع اسنک، انواع سوپ،غذاهای آماده و نیمه آماده، فست فودها، کترینگ های صنعتی و … استفاده شود. استفاده از محیط کارگاهی استاندار در تولید این محصول نیز اهمیت دارد و هر چه بستر تولید و آسیاب، مخلوط کردن و بسته بندی این محصول مجهزتر باشد، نتیجه نهایی بهتری را برای تولید کننده به همراه خواهد داشت. اما مهمترین عامل تولید این ترکیبات، نیروی انسانی متخصص است که بتواند ضمن تولید فرمول‌های بین المللی و متداول، فرمول‌های بازار پسندی را بر اساس طبع مصرف کننده طراحی و تولید نماید. همچنین این ترکیبات مورد توجه گیاهخواران نیز قرار گرفته است و کمک کرده تا این افراد غذاهای گیاهی خود را با طعم های بسیار جذابی طبخ نماید.

فرمولاسیون ادویه کاری

در ترکیب ادویه ها،هیچ ترکیبی به پیچیدگی پودر کاری نیست، که علیرغم مصرف بالای آن در آشپزی کشورهای مختلف، همیشه حتی برای آگاه ترین مصرف کنندگان دارای پیچیدگی هایی بوده است. به هر حال، کلمه کاری یک کلمه پیچیده است و به نوعی ترکیب ادویه، دسته ای از غذاها و نوعی برگ اشاره دارد. این ترکیب جذاب اما دارای فرمول‌های متفاوتی است که با میزان های مختلف و یا اضافه و کم کردن نوعی از آنها ترکیبات مختلفی را نتیجه می دهد. این ترکیب پیچیده اغلب از بیست ادویه و گیاهان مختلف از جمله زردچوبه، زیره، گشنیز، دانه‌های کنجد، زعفران، جوز هندی، رازیانه، میخک، فلفل قرمز، تمر هندی، دارچین، هل و غیره تشکیل شده است. این ماده پیچیده، در حالی که بیشتر با آشپزی هندی مرتبط است، توسط بسیاری از کشورها و فرهنگ ها به عنوان بخش اساسی از غذاهای آنها، از تایلند گرفته تا اندونزی و پاکستان، پذیرفته شده است.

 

برای بسیاری از مصرف کنندگان این ادویه، این سوال ایجاد شده که پودر کاری از کجا سرچشمه گرفته و چرا اینقدر پیچیده است. با وجود هویت هندی آن، پودر کاری در واقع اختراع استعمارگران انگلیسی قرن 18 بود که در تجارت اولیه ادویه هندی شرکت داشتند. بریتانیایی‌ها که با پیچیدگی تهیه ادویه هندی آشنا نبودند، در میان محلی‌هایی که برای هر وعده غذایی ترکیبی تازه از ادویه‌ها را آسیاب می‌کردند، کلمه «کاری» را با ترکیبی بی‌شکل از ادویه‌ها که برای طعم دادن به گوشت سنتی این کشور استفاده می‌شد، مرتبط کردند.

 

اگرچه غربی‌ها این مخلوط ادویه را «کاری» می‌نامیدند و مخلوط‌های بطری‌شده‌شان را بازسازی می‌کردند و اصطلاحی را که هنوز برای این پودر در بیشتر نقاط جهان استفاده می‌شد، به کار می‌برند، آشپزهای هندی معمولاً به مخلوط ادویه‌های روزانه خود به عنوان «گارام ماسالا» اشاره می‌کنند. در حالی که ادویه‌های اصلی مورد استفاده در آشپزی هندی از خانواده‌ای به خانه دیگر کاملاً سازگار است، هر خانواده از نسبت‌ها و مواد مختلفی برای ایجاد طعم متمایز خود استفاده می‌کنند. برخلاف پودر کاری موجود در فروشگاه مواد غذایی محلی شما، ماسالاهای گارام هندی معمولاً روزانه تازه آسیاب می شوند تا عطر و طعم بیشتری را برای استفاده در غذا به همراه داشته باشد.

فرمولاسیون ادویه کاری

طرز تهیه پودر کاری

در پودر کاری، غالب بودن زردچوبه اهمیت بالایی دارد اما این ادویه نیز دارای کیفیت های مختلفی که در روند تولید این مواد فوق العاده تاثیرگذار است. ترکیب رایج دیگر پودر کاری مدرس است که به دلیل وجود دانه های فلفل آسیاب شده در این ترکیب، کمی تندتر و رنگ قرمزتری دارد. تندترین ادویه کاری که با مقادیر بیشتری فلفل تهیه می شود، پودر کاری مهاراجه، کاری با طعم شیرین تر و طعم تلخ تر، و پودر کاری شیرین، که ملایم ترین مخلوط ها است. جالب است بدانید که خاص ترین غذای جهان که به خاطر کاری‌هایش شناخته می‌شود، تایلندی است که طعم و عطر تندتری دارد و با بهره مندی از گرانول های دانه‌های گشنیز و فلفل قرمز طعمی دلپذیر را از یک غذای آسیای شرقی به وجود آورده است.

 

با این حال، غذاهای کاری تایلندی – که در انواع قرمز، زرد و سبز وجود دارند – معمولا با خمیر کاری درست می شوند، نه پودر آن که تفاوت های آن ها در یک مقاله مستقل در آینده گفته خواهد شد. سایر مناطقی که کاری دارند عبارتند از آفریقا و دریای کارائیب، به دلیل تعداد زیادی از مهاجران هندی که در آفریقای جنوبی و جزایری مانند ترینیداد و جامائیکا ساکن شده اند، این مواد را در آن مکان ها جا انداخته اند و در فرهنگ غذایی ساکنان آن منطقه وارد نموده اند. در حالی که پودر کاری جامائیکایی که با خردل تند، دانه فلفل و فلفل درست می شود، به خاطر گرمای شدیدش شناخته شده در حالی که کاری توباگویی ترکیب ملایم تری است.

 

از سوی دیگر، کاری آفریقای جنوبی قبل از اختراع پودر کاری بریتانیایی است و برای اولین بار 250 سال پیش توسط جمعیت زیادی از استعمارگران هندی در این منطقه در این قاره ایجاد شد. ادویه‌فروشان معمولاً از پودر کاری آفریقایی با عنوان Ras El Hanout یاد می‌کنند و ترکیبی از انواع ادویه‌های با کیفیت آنهاست.

 

به طور خلاصه، تعیین یک تعریف استاندارد یا دستور العمل برای پودر کاری غیرممکن است، زیرا هر مخلوط کاملاً متمایز است و با ترکیبی منحصر به فرد از ادویه ها برای تناسب با ترجیحات سرآشپز ایجاد شده است. با توجه به این ماهیت پیچیده، دستور العمل ها و روش های بی شماری برای ایجاد ترکیب امضای خود در خانه وجود دارد. با یک دستور پودر کاری استاندارد، یک ترکیب ملایم تر، یا یک مخلوط بدون نمک و کمی تلخ شروع کنید و با مقادیر و مواد تشکیل دهنده آن بازی کنید تا زمانی که طعمی پیدا کنید که می خواهید بارها و بارها در آشپزی خود از آن استفاده کنید. از آنجایی که احتمال کمی وجود دارد که وقت این را داشته باشید که هر روز پودر کاری خود را به صورت تازه آسیاب کنید، ترکیب فله را می توان از مکان معتبر خریداری نمود و باید تا دو ماه در یک ظرف دربسته نگه داری شود تا تازه و خوش طعم بماند.

فرمولاسیون ادویه تندوری

از مهم ترین انواع ادویه ترکیبی، تندوری است. یکی دیگر از ادویه های جذاب و محبوب که خیلی زود در دنیا مورد توجه آشپزها قرار گرفت و تبدیل به یک طعم بین المللی شد، ماسالای تندوری یا ادویه تندوری است. این ادویه منشا هندی دارد و با مخلوط شدن چند مدل ادویه آماده می شود. عموما از این مواد در غذاهای کبابی استفاده می کنند. جالب است بدانید که در ایران نیز این محصول به شکل جوجه کباب تندوری در برخی از فروشگاه های پروتئینی یافت می شود که مورد توجه ذائقه ایرانی قرار گرفته است.

 

این ادویه ترکیبی از ترکیب پودر زنجبیل، پاپریکا، پودر زیره، تخم گشنیز، زردچوبه، پودر جوز هندی، فلفل قرمز آسیاب شده، پودر میخک و … با داشتن میزان مشخصی تولید می شود و با مخلوط شدن با یک نوع روغن در مرینیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که طرفداران غذاهای تند و معطر هستند، قطعا این طعم را می پسندند و جزوی از مزه های مورد علاقه در بین جوجه کباب ها قرار می دهند. می توان با خرید انواع ادویه های تشکیل دهنده این مواد، آنها را به صورت خانگی درست کرد اما در بخش های صنعتی نیاز است تا از یک کارشناس خبره در این حوزه استفاده شود تا طعم سازی به روش کاملا استاندارد انجام شود.

فرمولاسیون ادویه تندوری

فرمولاسیون ادویه ماسالا

یکی دیگر از ادویه های محبوب در دنیا انواع ماسالاها هستند که در ایران به اختصار همه آنها را ماسالا می نامند. عموما به ترکیبات چند مدل ادویه، ماسالا می گویند که این مخلوط کردن دارای قواعد خاصی است و افرادی که در حوزه ادویه و شناخت آن ها خبره هستند، این فرمول ها را مهندسی و طراحی می نمایند. به دلیل طعم خوبی که این مدل مواد دارد، از ماسالا به جز طعم دار کردن و استفاده در غذاهای کبابی و انواع پروتئین ها، به شکل نوشیدنی گرم و سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ماسالاها از چند نوع ادویه ترکیبی تولید می شوند و هر برند دارای فرمول ماسالای مربوط به خود است. نوشیدنی ماسالا نیز تبدیل به یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیا شده است که با استفاده از مواد مختلفی چون آب گرم، شیر داغ و … آماده سازی و سرو می شوند. همچنین در نمونه هایی از انواع نوشیدنی های خنک نیز، نوشابه های ماسالا تولید شده است که طرفداران خاص خود را دارد. این ادویه به دلیل داشتن طبع گرم، برای افرادی که ضعف قوا دارند بسیار مناسب است و می توان با استفاده از این نوع مواد به شکل کلی در انواع غذا یا نوشیدنی ها، این مشکل را حل کنند. از مهم ترین مواد تشکیل دهنده ماسالا می توان به زنجبیل، فلفل، دارچین، میخک و … اشاره کرد. البته این موضوع نیز اهمیت دارد که هر نوع ترکیب این ادویه، به طعم سازی فرمول ساز و یا آشپز مرتبط است.

فرمولاسیون ادویه ماسالا

مشاوره تولید ادویه ترکیبی

برای تولید انواع ادویه ترکیبی لازم است تا به موارد مختلفی توجه شود. کارشناس خبره و مجرب و مواد اولیه با کیفیت و اصلی از مهم ترین عوامل تولید و طراحی فرموله سازی ادویه ترکیبی است. زیرا میزان مشخص هر مواد در فرمول و داشتن شناسنامه تولید هر نوع ادویه، این امکان را به فرمولاتور می دهد تا بتواند ادویه های ترکیبی با کیفیت تری را تولید نماید و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.مرکز فرموله سازی مواد غذایی ایران، با بهره مندی از اساتید متخصص در حوزه انواع ادویه و ترکیب آنها، این خدمت را فراهم آورده تا مجموعه های مختلف غذایی بتوانند همکاری های مشترکی را در زمینه طراحی و ارائه انواع فرمول ادویه ترکیبی فراهم آورد. برای بهره مندی از این خدمت خاص تنها کافی است تا با این مجموعه با یکی از روش های پیامک، تلفن و یا ثبت پیام در وبسایت، چت آنلاین با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشند. و با ارائه اطلاعات خود به اوپراتورها، در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

نتیجه گیری:

ادویه یکی از مهم ترین طعم دار کننده ها در آماده سازی و طبخ انواع مواد غذایی به شمار می رود که برای تولید انواع ادویه ترکیبی نیاز است تا از متخصص های این حوزه استفاده شود. تنوع بالای ادویه و شناخت آنها سبب شده تا محصولات جدیدی با عنوان ادویه ترکیبی پدید آید که طعم های خاص را برای مصرف کنندگان در سراسر دنیا به همراه داشته باشد. استفاده از این محصولات برای سلامتی و بالاتر بردن کیفیت غذا بسیار موثر هستند و این امکان را فراهم می کند تا طعم‌سازی و کیفیت بهتری از انواع مواد غذایی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.