فرمولاسیون آردی

گندم یکی از استراتژیک ترین غلات به شمار می رود که پایه بسیاری از مواد خوراکی در صنایع غذایی است. این غله مهم، مواد اولیه انواع خوراکی ها به شمار می رود که انواع نان، نودل، ماکارونی، لازانیا، رشته، خمیر، کیک و شیرینی، سوپ و… را دربر می‌گیرد. یکی از اجزای مهم در تهیه انواع غذاها آرد است که معمولاً از آسیاب کردن دانه های گندم به دست می آید. همچنین از آسیاب کردن غلات دیگر مانند دانه ذرت، جو، نخود و برنج نیز آردتهیه می شود و در مواد غذایی مختلف استفاده می شود. آرد گندم در بسیاری از فرمولاسیون فرآورده‌های آردی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به شکل مکمل نیز عمل می کند. همین موضوع سبب شده تا استفاده از این غله دارای اهمیتی بالایی باشد و در فرمول محصولات آردی مختلفی از آن استفاده شود.

 

تولید انواع مواد غذایی به وسیله آرد سبب شده تا تنوع مناسبی در تولید انواع مواد خوراکی در حوزه غذا رخ دهد. غذاهای متنوع، کیک های مختلف و … از جمله این موارد هستند. برای مثال نودل یکی از محبوب ترین غذاهای آسیای شرقی است که با پایه آرد تولید می شود. ماکارونی یا اسپاگتی نیز یکی از محبوب ترین غذاهایی ایتالیایی به شمار می رود که با پایه آرد تولید می شود و طرفداران بسیاری در دنیا دارد.

 

فهرست مطالب:

  1. فرمولاسیون فرآورده های آردی
  2. فرمول سازی با آرد گندم
  3. تاریخچه تولید آرد
  4. انواع آرد گندم
  5. مشاوره تولید فرآورده های آردی

 

مشاوره تولید فرآوردهای آردی

 

فرمولاسیون مواد آردی

فرمولاسیون فرآورده های آردی

نان که یکی از اولین، قدیمی ترین و مهمترین غذای تمام بشر به شمار می رود، از آرد تهیه می شود. از این ماده ارزشمند در بسیاری از محصولات غذایی و در انواع خوراکی ها با شکل های مختلف استفاده می نمایند. از جمله آن ها می توان به انواع شیرینی، بیسکویت، ویفر،کیک، کلوچه، نودل، غذاهای آماده و …. در مدل ها و اسامی مختلف اشاره کرد. تنوع بالا و گستردگی مصرف این غله، بیانگر اهمیت گندم در جهان است. همچنین در بخش های جانبی نیز آرد به عنوان یک مکمل در انواع سوپ آماده، پودرهای طعم دار کننده، غذاهای آماده و فست فودی و … مصرف می شود و مصرف بالای این محصول سبب تمرکز بخش های مختلف توسعه و تحقیق کشاورزی بر روی این محصول و بهبود تولید انواع گندم در بین جوامع پیشرفته شده است.

 

فرمولاسیون آردی مواد غذایی نیز دارای نکات مختلفی است و برای ورود به هر بخش از تولید با پایه آردی لازم است تا پژوهش های مختلف و آزمایش های مختلفی انجام شود تا محصول نهایی قابل ارائه و ورود به بازار باشد. همچنین از سوی دیگر کیفیت و تنوع نوع آرد نیز اهمیت دارد. زیرا شناخت دقیق از این ماده غذایی، کمک می کند تا فرمولاسیون مواد غذایی خصوصا در حوزه انواع فرآورده های آردی برای متخصص با کیفیت بهتری صورت بگیرد. جالب است که وجود آرد سبب شده تا تخصص های مختلفی به عنوان یک حرفه در این حوزه به وجود بیاید. نانوا، قناد و … حرفه هایی هستند که به نوعی می توان گفت که بخش اصلی کار آنها استفاده از آرد برای تولید محصولات آردی است که برای ورود هر کدام از آنها نیاز است تا افراد دوره های مختلف و تخصصی را بگذرانند.

فرمول سازی با آرد گندم

آرد یک پودر ریز آسیاب شده است که از غلات یا سایر غذاهای گیاهی نشاسته ای تهیه می شود و در پخت و پز استفاده می شود. اگرچه آرد را می توان از طیف گسترده ای از گیاهان تهیه کرد، اکثریت قریب به اتفاق از گندم تهیه می شود. خمیر تهیه شده از آرد گندم به ویژه برای پخت نان مناسب است زیرا حاوی مقدار زیادی گلوتن است، ماده ای متشکل از پروتئین‌های قوی و کشسانی است. گلوتن شبکه ای را در سراسر خمیر تشکیل می دهد و گازهایی را که توسط مخمر، بکینگ پودر یا سایر عوامل خمیر کننده تشکیل می شوند، به دام می اندازد. این باعث می شود خمیر ور بیاید و در نتیجه نان سبک و نرمی بدست آید.

فرمول سازی با آرد گندم

آرد از دوران ماقبل تاریخ ساخته شده است. اولین روش‌هایی که برای تولید آرد استفاده می‌شد، همگی شامل آسیاب کردن دانه بین سنگ‌ها بود. این روش ها شامل هاونگ بود. هاونگ (قطعه سنگی ضربه زننده که در یک کاسه سنگی نگه داشته می شود)، سنگ زین (سنگ استوانه ای که در برابر دانه ها در یک کاسه سنگی می غلتد) و کورن (سنگ افقی و دیسکی شکل که روی آن می چرخد) بود. دانه ای که روی سنگ افقی دیگری نگه داشته شده است). این دستگاه ها همه با دست کار می کردند. سنگ آسیاب، که بعدها ساخته شد، شامل یک سنگ عمودی به شکل قرص بود که بر روی دانه‌ای می‌غلتد و روی سنگی افقی و دیسکی شکل می‌غلتید. سنگ آسیاب ابتدا با نیروی انسانی یا حیوانی کار می کرد. رومیان باستان از چرخ های آب برای نیرو دادن به سنگ آسیاب استفاده می کردند. آسیاب‌های بادی نیز در قرن دوازدهم برای نیرو دادن به سنگ‌های آسیاب در اروپا استفاده می‌شدند.

تاریخچه تولید آرد

اولین آسیاب در مستعمرات آمریکای شمالی در سال 1632 در بوستون ظاهر شد و با نیروی باد کار می کرد. اکثر آسیاب های بعدی در منطقه از آب استفاده می کردند. در دسترس بودن نیروی آب و حمل و نقل آب، فیلادلفیا، پنسیلوانیا را به مرکز آسیاب در ایالات متحده تازه استقلال یافته تبدیل کرد. اولین آسیاب تمام اتوماتیک در نزدیکی فیلادلفیا توسط الیور ایوانز در سال 1784 ساخته شد. در طول قرن بعد، مرکز آسیاب با توسعه خطوط راه آهن حرکت کرد و در نهایت در مینیاپولیس، مینه سوتا مستقر شد. در طول قرن نوزدهم پیشرفت های زیادی در فن آوری آسیاب انجام شد. در سال 1865، ادموند لا کروکس اولین دستگاه تصفیه کننده متوسط را در هاستینگز، مینه سوتا معرفی کرد.

 

این دستگاه شامل یک صفحه ارتعاشی بود که از طریق آن هوا برای حذف سبوس گندم آسیاب شده دمیده می شد. محصول به دست آمده، که به عنوان میدلینگ یا farina شناخته می شود، می تواند بیشتر به آرد با کیفیت بالا تبدیل شود. در سال 1878، اولین آسیاب غلتکی مهم در مینیاپولیس، مینه سوتا مورد استفاده قرار گرفت. این نوع جدید آسیاب از غلتک های فلزی به جای سنگ آسیاب برای آرد کردن گندم استفاده می شد. آسیاب های غلتکی ارزان تر، کارآمدتر، یکنواخت تر و تمیزتر از سنگ آسیاب بودند. نسخه‌های مدرن دستگاه‌های تصفیه میانی و آسیاب‌های غلتکی هنوز هم امروزه برای تهیه آرد استفاده می‌شوند.

تاریخچه تولید آرد

انواع آرد گندم

اگرچه بیشتر آرد از گندم تهیه می شود، اما می توان آن را از سایر غذاهای گیاهی و بر پایه نشاسته ای نیز تهیه کرد. اینها شامل جو، گندم سیاه، ذرت، لوبیا لیما، جو، بادام زمینی، سیب زمینی، سویا، برنج و چاودار است. انواع مختلفی از گندم برای استفاده در تهیه آرد وجود دارد. به طور کلی، گندم یا سفت (حاوی 11-18٪ پروتئین) یا نرم (حاوی 8-11٪ پروتئین) است. آردی که برای پخت نان استفاده می شود از گندم سفت تهیه می شود. درصد بالای پروتئین در گندم سفت به این معنی است که خمیر گلوتن بیشتری دارد و به آن اجازه می دهد بیشتر از آرد گندم نرم ور بیاید. آرد مورد استفاده برای پخت کیک و شیرینی از گندم نرم تهیه می شود. آرد همه منظوره از ترکیب گندم نرم و سفت تهیه می شود. گندم دوروم گونه خاصی از گندم سفت است که از آن نوعی آرد به نام بلغور تهیه می شود. سمولینا بیشتر برای تهیه ماکارونی استفاده می شود.

 

آرد معمولاً حاوی مقدار کمی مواد افزودنی است. مواد سفید کننده مانند بنزوئیل پراکسید اضافه می شود تا آرد سفیدتر شود. عوامل اکسید کننده (همچنین به عنوان بهبود دهنده شناخته می شوند) مانند برومات پتاسیم، دی اکسید کلر و آزودی کربنامید برای افزایش کیفیت پخت آرد اضافه می شوند. این عوامل در چند قسمت در میلیون اضافه می شوند. آرد دارای مخمر حاوی نمک و یک عامل خمیر کننده مانند فسفات کلسیم است. بدون نیاز به افزودن مایه خمیر یا بکینگ پودر برای تهیه اجناس پخته شده استفاده می شود. بیشتر ایالت‌ها نیاز دارند که آرد حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی اضافه‌شده باشد تا جایگزین آن‌هایی شود که در طول آسیاب از دست می‌روند. مهمترین آنها آهن و ویتامین های گروه B به ویژه تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین است.

مشاوره تولید فرآورده های آردی

یکی از مهم ترین مواد پایه ای در صنایع غذایی آرد است. این مواد مهم در بسیاری از مواد غذایی قسمت و یا بخشی از تولید بخشی اصلی و یا قسمتی از ترکیبات را در برمی‌گیرد. از همین رو برای ساختن و طراحی فرمولاسیون محصولات آردی نیز است تا با بهره مندی از بهترین مشاوران حوزه صنایع غذایی، فرمولهای طلایی و با رعایت استاندارد های مورد نیاز صورت گیرد. مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران با بهره مندی از بهترین کارشناسان این حوزه و داشتن بیش از یک دهه تجربه فرموله‌سازی فرآورده های آردی، تجربه‌های درخشان طراحی جهت تولید محصولات با کیفیتی را با همکاری برندهای مختلف به بازار مصرف کننده داخلی و کشورهای همسایه داشته است. برای بهره مندی از مشاوره تولید فرآورده غلات می توان با ارسال پیامک، تماس تلفنی و یا ثبت در وبسایت موارد مورد نیاز خود را مطرح نموده تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

نتیجه گیری:

آرد یکی از مهم ترین محصولات در بین غلات است که بخش اعظمی از مصرف روزانه انسان‌ها را در برمی گیرد که معروف ترین این محصولات نان است. با توسعه علم در حوزه صنایع غذایی استفاده از این محصول افزایش یافت و در قالب فرآورده‌های آردی بخش جدیدی از محصولات غذایی را در بر گرفت.از همین رو توجه به نیروی انسانی متخصص و داشتن مشاوران و افراد مجرب در تولید این مدل محصولات می تواند نویدبخش تولید محصولات با کیفیت باشد. محصولاتی که با تولید آنها می توان ضمن تامین نیازهای بازار داخلی، بستر مناسبی را برای صادرات به دیگر کشورهای دنیا را فراهم نماید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.