فرمولاسیون جوجه کباب

جوجه کباب یکی از محبوب ترین کباب‌ها به شمار می رود که جایگاه خاصی در بین مردم ایران دارد. این غذای جذاب پایه ثابت هر مراسم و موقعیتی است و محبوبیت آن به قدری است که اصطلاح ((جوج زدن)) تبدیل به یکی از صحبت های عامیانه مردم شده است. راحتی و بدون دردسر بودن خرید جوجه کباب آماده، این موقعیت را نصیب بسیاری از طرفداران این غذای ایرانی نموده است که با خرید یک بسته جوجه کباب به شکل منجمد و یا تازه، آن را سیخ نمایند و با قراردادن روی زغال لحظاتی هیجان انگیز را با دوستان و خانواده خود سپری نمایند. غذایی که خوردن آن هم با نان خوشمزه است و هم با برنج.

استقبال از این محصول جذاب، سبب شد تا فرمول انواع جوجه کباب بسیار مورد توجه قرار بگیرد و افراد را تشویق به تجربه طعم های جدید از جوجه کباب به جز جوجه کباب زعفرانی نمایند. در ادامه به بررسی فرمولاسیون انواع طعم های جوجه کباب و فرمولسازی با محصولات مختلف با پایه مرغ پرداخته خواهد شد.

  1. فهرست مطالب:
  2. فرمول انواع جوجه کباب
  3. فرمول جوجه تند
  4. فرمول جوجه ترش
  5. فرمول جوجه لاری
  6. فرمول جوجه لبنانی
  7. فرمول جوجه ماسالا
  8. مشاوره فرمول سازی جوجه کباب

فرمول پخت انواع جوجه کباب

 

فرمول جوجه کباب خوشمزه

فرمولاسیون انواع جوجه کباب

اهمیت این محصول غذایی از آنجا نشات می گیرد که شاید خرید و یا طبخ کباب گوشتی و یا کوبیده، برای همه کس امکان پذیر نباشد اما خرید مرغ در حداقل توان افراد هست و افراد می توانند با خرید آن و طعم دار نمودن جوجه ها، لحظاتی خوش را با آتش و پخت غذای گرم روی ذغال تجربه نمایند. از همین رو شرکت های فعال و پویا در این حوزه اقدام به ارائه طعم های جدیدی از انواع جوجه‌کباب‌ها با طعم متنوع نموده اند که از میان آنها می توان به تند، مکزیکی، چیلی، لبنانی، لاری، ترش، سیر و کره، سبزیجات و … اشاره کرد. یکی از نکته های جالبی که باید در همین ابتدا به آن اشاره شود، تفاوت میان طعم دهی به انواع قسمت های مرغ است. به این معنی که طعم دهی به ران و سینه با بال و کتف متفاوت است. هرچند که در روش های سنتی همه را به یک روش طعم دار می نمایند و اما در شرایط صنعتی و اهمیت زمان و سرعت در مزه دار شدن و فرمولاسیون مواد پروتئینی، این مزه دار کردن‌ها متفاوت هستند.

فرمولاسیون جوجه تند

یکی از محبوب ترین انواع طعم جوجه ها، جوجه کباب تند است که برای بسیاری از افراد، لذت داغی فلفل و آتش را چند برابر می نماید. این غذای محبوب برای افرادی که به فلفل و غذاهای تند علاقه دارند، بسیار مناسب است. فرمول جوجه تند عموما به روش های متعددی تهیه می شود و بسیاری از افراد این تصور را دارند که صرفا با اضافه کردن مقداری فلفل می توان جوجه تند مرینیت نمود اما جواب منفی است! جوجه تند دارای قواعد طعم دار کردن خود را دارد که در آن از چندین ادویه استفاده می شود. میزان و نوع طعم دار نمودن این محصول بستگی به فرمول طراحی شده و تجهیزاتی است که در فرآیند تولید از آنها استفاده می شود. جالب است بدانید که این محصول را با نام جوجه مکزیکی نیز تحت نام برخی از برندها به فروش می رسانند که می توان آنها را نیز جزو جوجه های تند طبقه بندی کرد. از مهم ترین ادویه هایی که در این طعم استفاده می شود، می توان به فلفل سیاه، سفید، زنجبیل، قرمز و.. اشاره کرد.

فرمولاسیون جوجه تند

فرمولاسیون جوجه ترش

یکی از محبوب ترین انواع کباب ها، جوجه ترش است که برای بسیاری از افرادی که به شمال کشور سفر کرده اند، یک تجربه فوق العاده از طعم رب انار، و گردو و مرغ است. این غذا اصالتی به شمال کشور دارد که با استفاده از رب یا سس انار، گیاهان محلی و کوهی شمال، فلفل و نمک مزه دار می شوند و در رسیپی های خانگی در آن از گردو نیز استفاده می شود. اما در نمونه های صنعتی به دلیل بالا رفتن هزینه تولید از گردو استفاده نمی کنند. فرمول جوجه ترش دارای ظرافت هایی است که مهم ترین بخش آن اضافه نمودن سبزی های شمالی است که در صورت کم یا زیاد شدن، طعم غذا را به کلی تحت تاثیر قرار می دهد. این جوجه دارای رنگی به تیرگی رب انار است که در زمان پخت نیز بر تیرگی آن افزوده می شود و زیبایی خاصی از یک غذا را برای مصرف کننده به همراه دارد.

فرمولاسیون جوجه ترش

فرمولاسیون جوجه لاری

استفاده از ماست در طعم دار کردن انواع کباب، یکی از قدیمی ترین روش های مورد استفاده در ایران بوده است که این ماده سبب می شده تا کباب بافتی نرم و خوش طعم را به همراه داشته باشد. جوجه لاری نیز جزو آن دسته از کباب هایی است که با استفاده از ادویه و ماست طعم دار می شود و دارای طعمی جذاب و رنگی متمایل به سفید است. ( البته بخشی از افراد به این کباب، زعفران نیز اضافه می نمایند) از دیگر افزودنی های معطر این طعم از کباب می توان به تخم گشنیز و پاپریکا اشاره کرد که طعمی خاص از تلفیق مزه لبنیانی ماست با این ادویه به همراه دارد. استفاده از روغن زیتون در فرموله سازی این طعم نیز اهمیت دارد. زیرا با ایجاد یک لایه چربی در مرغ، طعم بیشتری از مواد را به خود جذب می نماید. در فرآیند های صنعتی این طعم ها در درون مواد پروتئینی تزریق می شود و از همین رو ضمن بالاتر رفتن سرعت تولید، طعم زیادتری نسبت به نمونه هالی خانگی در آنها حس می شود.

فرمولاسیون جوجه لاری

فرمولاسیون جوجه لبنانی

این طعم یکی از پرادویه ترین انواع جوجه کباب ها به شمار می رود که از آن به عنوان جوجه عربی نیز یاد می کنند. این نوع کباب منشا عربی دارد و از سمت لبنان پای خود را در بین انواع طعم جوجه کباب‌ها باز نموده است. فرمول جوجه لبنانی به تلفیق ادویه هایی چون سیر، فلفل، ارده، پاپریکا، فلفل دلمه ای و … فستیوالی از طعم های بی نظیر را در کنار یکدیگر جمع می کند و ضمن داشتن رنگی زیبا پس از اتمام پخت، طعم جذابی را برای مصرف کننده به همراه دارد. اما نکته حائز اهمیت در این بخش، توجه فرمولاتور مواد غذایی و شناخت او از انواع ادویه و فرمول سازی ادویه ترکیبی و روش استفاده آنها است، زیرا این نوع کباب ها نیاز به میزان دقیق از انواع ادویه‌ها دارد و همین موضوع بیانگر ضرورت استفاده از یک کارشناس فرمولساز در این حوزه را بیان می نماید. این کباب را با برنج و نان می توان مصرف کرد و برای افرادی که عاشق سیر و ادویه های زیاد هستند، این غذا یک گزینه فوق العاده است.

فرمولاسیون جوجه لبنانی

فرمولاسیون جوجه ماسالا

این نوع جوجه کباب جزو جدیدترین طعم هایی به شمار می رود که در فرهنگ غذایی ایرانی از کشور هند وارد شده است. ماسالا، ادویه ای ترکیبی به شمار می رود که با داشتن فرمول‌های مختلف و ترکیبی از انواع ادویه تولید می شود. میزان هر مواد در هر فرمول متفاوت است و بر اساس هر فرمول اسامی مختلفی برای آن در نظر گرفته است و یا در برخی موارد از نام یک برند خاص برای شناساندن این نوع از ادویه استفاده شده است. فرموله سازی جوجه ماسالا از جدیدترین مزه های جوجه کباب محسوب می شود که چند سالی هست که در سبد خانوار وارد شده است. این مزه با ترکیب بیش از ده نوع ادویه تولید می شود و در این مواد موادی چون میخک، زنجبیل، چند مدل فلفل (قرمز، سیاه، سفید و…)، تخم گیشنیز، ریحان، خردل و … به همراه موادی چون روغن و نمک ترکیب و تبدیل به سس این مدل جوجه می شوند. البته باید توجه داشت که ماسالا اساسا فرمول خاصی ندارد و هر کسی می تواند فرمول خود را ارائه دهد اما در کل، برخی از این ادویه ها در همه مدلها ثابت هستند. اما باید توجه داشت که این محصول برای افرادی که علاقه ای به ادویه ندارند و دارای حساسیتهای مختلف هستند، اصلا پیشنهاد نمی شود زیرا ممکن است سلامتی آنها را به خطر بیندازد.

فرمولاسیون جوجه ماسالا

مشاوره فرمولاسیون جوجه کباب

اگر در مجموعه خود به فکر راه اندازی و یا اصلاح خط تولید و طعم سازی فرمول جوجه کباب هستید، تنها کافی است تا با مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران تماس حاصل نمایید. این مجموعه با داشتن تجربه مدیریت خط تولید و ارائه فرمول و راهکارهای طبخ انواع جوجه کباب در مجموعه های مختلف غذایی، تجربه ای گرانبها در حوزه طعم سازی، فرمول سازی، طراحی طعم انواع جوجه کباب دارد که می توان در ظرفیت های مختلف و با توجه به نوع زیرساخت ها و تجهیزات هر مجموعه، تولید و طبخ آنها را نیز مدیریت و اجرا نمود. این مرکز با داشتن کارشناسان مجرب و متعهد، توانسته در این بخش کارنامه ای درخشان از همکاری با برند های ایرانی و بین المللی را داشته باشد و برگ دیگر بر افتخارات این مجموعه بیفزاید. برای بهره مندی رستوران ها، کترینگ‌ها، هتل‌ها، مجموعه های غذایی و … از مشاوره فرموله سازی جوجه کباب تنها کافی است تا با استفاده از یکی از راه های تماس با ما از طریق راه هایی چون تماس تلفنی، پیامکی، واتساپی و ثبت در وبسایت، نیازهای خود را بیان نموده تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل نمایند.

نتیجه گیری:

جوجه کباب یکی از غذاهای محبوب بین ایرانیان است که تبدیل به یک وعده غذایی تفریحی برای ما شده است. از همین رو ایجاد تنوع در طعم سازی و ارائه انواع طعم های جذاب و مطابق با ذائقه ایرانی، شهرت و در ادامه دستاوردهای اقتصادی خوبی را برای هر مجموعه غذایی به همراه داشته باشد. استفاده از یک کارشناس مجرب و استفاده از مواد غذایی با کیفیت مهمترین راهکارهایی است که نویدبخش موفقیت برندهای مختلف در تولید انواع جوجه کباب های طعم دار است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.