فرمولاسیون چنجه

یکی از قدیمی ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی که با گوشت گوسفند طبخ می شود، کباب چنجه است. طعم دنبه و استفاده از انواع طعم دهنده ها در طعم دار کردن گوشت گوسفند سبب شده تا لذتی جذاب از طعم گوشت را برای افراد به همراه داشته باشد. محبوبیت این غذا سبب شده تا بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تا این مواد را به شکل نیمه اماده در خانه داشته باشند تا در هر زمان مناسبی و در سریع ترین زمان ممکن آن را به سیخ کشیده و بر روی آتش زغال یا کبابپز قرار دهند.

 

از همین رو شرکت های فعال در حوزه فرمولاسیون مواد پروتئینی، اقدام به تولید و فرموله‌سازی چنجه نموده اند که کار را برای این افراد راحت کرده است. به گونه ای که بسته های مختلف این محصول به شکل تازه و یا منجمد ارائه می شوند و می توان با توجه به زمان مورد نیاز برای مصرف از آن ها استفاده کرد. گوشت مصرف این نوع کباب به شکل فیله و یا گوشت های نزدیک دنده مورد استفاده قرار می گرد که دلیل اصلی آن داشتن بافت های چربی و خوش خوراک بودن این نواحی است. از دیگر ویژگی های این کباب داشتن طعم های متنوع است که از میان آن ها می توان به مزه های تند، عشایری، دودی، مکزیکی، لاری، لبنانی و … اشاره کرد.

فهرست مطالب:

  1. فرمولاسیون کباب چنجه
  2. فرمولاسیون چنجه تند
  3. فرمولاسیون چنجه لاری
  4. فرمولاسیون چنجه مکزیکی
  5. فرمولاسیون چنجه لبنانی
  6. فرمولاسیون چنجه عشایری
  7. مشاوره فرمول سازی انواع کباب چنجه

فرمول چنجه

فرمولاسیون کباب چنجه

طعم سازی کباب چنجه نیاز به تجربه و آشنای مناسب با ذائقه جمعی جامعه دارد. زیرا مصرف کننده با توجه به طعم و مزه مناسبی که یک برند در محصولات خود ایجاد می کند، خواستار استفاده از محصولات آن است و از سوی دیگر مجموعه های غذایی نیاز دارند تا برای تولید به جز طعم سازی به مواردی چون سالم بودن و سالم ماندن فرآورده، ماندگاری طعم، نگه داری بالا، آزمایش های غذایی و… توجه دارند. همچنین فرآیند منجمد کردن و بسته بندی های وکیوم این نوع محصول نیز کمک می کند تا حفظ کیفیت مواد به بهترین شکل صورت گیرد. برای طراحی طعم این مدل کباب ها از انواع پیاز، ادویه و… استفاده می شود و در مواردی نیز با توجه طعم خاصی که دارد، از طعم دهنده های طبیعی استفاده می شود.

 

عموما این مدل کباب را در بر روی ذغال طبخ و به همراه نان داغ و یا پلو سرو می نمایند و همچنین برای لذت بردن بیشتر از طعم آن از گوجه، انواع فلفل تند یا رنگی، پیازو… به شکل کبابی استفاده می شود. یکی دیگر از ویژگی های تولید چنجه به روش صنعتی امکان استفاده و خرید آن ها به شکل عمده است که فرآیند آماده سازی مواد را برای کترینگ ها، غذاخوری های بزرگ، هتل ها و… آسان می نماید و این امکان را فراهم می آورد تا این مجموعه ها از افراد کمتری برای آماده سازی مواد اولیه استفاده نمایند و سرعت بالایی در ارائه انواع خدمات داشته باشند. همچنین داشتن مجوزهای بهداشتی و آسودگی خیال از بابت ارائه مواد غذایی به شکل وکیوم نیز، سبب می شود تا صاحبان تین مجموعه نگرانی از بابت سلامت و تازگی غذا نداشته باشند و با خیال راحت اقدام به طبخ و آمادگی این مدل غذاها نمایند.

فرمولاسیون چنجه تند

تندی یکی از محبوب ترین طعمها در بین انواع کباب هاست. زیرا بسیاری از افراد دوست دارند تا غذاهای تند گوشتی مصرف نمایند و از خوردن کباب، کمال لذت را ببرند. از همین رو بسیاری از شرکت های پروتئینی یا مارکت های فروش گوشت اقدام به ارائه انواع چنجه تند نموده اند که عموما هر کدام از آنها دارای طعم های مختلفی با مزه پایه تندی است. زیرا ایجاد طعم تند نیاز به استفاده از ادویه هایی است که طبع گرم و تند دارند و در کنار هم قرار دادن آنها و رسیدن به یک مقدار مناسب برای هر افزودنی، منتج به رسیدن به یک فرمول اختصاصی تند می شود.

 

همین موضوع سبب شده تا فرموله‌های مختلفی با استفاده از انواع ادویه تند تولید شود که در اکثرا آنها از انواع فلفل استفاده می شود. همپنین در برخی از موارد از انواع ادویه های ترکیبی به همراه طعم دار کننده های مختلف استفاده می شود که این تندی را برای حسگر های زبان بسیار خوشایند می نماید. فرمول چنجه تند از مواد مختلفی چون روغن، زنجبیل، انواع فلفل قرمز، سفید، سیاه، نمک، طعم دار کننده های مخصوص، پیاز و… در اندازه های معین فرآوری شده و به شکل سس های طعم دار کننده و یا مواد نیمه آماده برای مصرف خانگی و یا صنعتی ارائه می شوند.

فرمولاسیون چنجه لاری

طعم دار کردن با استفاه از لبنیات یکی از روش های بسیار سریع و البته اقتصادی در بین انواع کباب گوشت و مرغ به شمار می رود. عموما انواع پروتئین را با استفاده از انواع ماست پرچرب یا چکیده و اضافه کردن انواع ادویه با توجه به نوع ذائقه طراحی می شود. برای فرمولاسیون چنجه لاری نیاز است تا حتما ماست و پیاز وجود داشته باشد اما استفاده از انواع ادویه با توجه به نوع کباب درخواستی است. فرمولاتور‌ها برای تولید این محصول به روش صنعتی اقدام به ارائه راهکارهایی نموده اند.

 

توجه به سلامت مواد و داشتن انقضای طولانی یکی از مهم ترین نکات در این بخش است، زیرا داشتن مواد لبنی و پروتئینی به شکل همزمان این امکان را فراهم می آورد که در صورت عدم پیشگیری، امکان فساد محصول وجود دارد و از همین رو فرمولاتور با بهره مندی از روش ها و مواد مختلف این مشکل را حل می نماید و این نوع کباب را به شکل آماده یا نیمه آماده به مصرف کننده ارائه می نماید. همچنین این امکان فراهم شده تا مواد طعم دار کننده این نوع چنجه به صورت سس یا طعم دار کننده در دسترس برای مصرف خانگی و یا رستورانی آماده شود و مصرف کننده تنها با اضافه کردن این مواد به روی گوشت و استراحت دادن به آن پس از زمانی مشخص بتواند کبابی با مزه لاری را تجربه نماید.

فرمولاسیون چنجه مکزیکی

چند سالی است که طعم جدیدی در بین ذائقه ایرانیان بسیار مورد توجه قرار گرفته است و همین استقبال از این طعم سبب شده تا در بسیاری از مزه ها و طعم های انواع تنقلات و خوراکی های پرطرفدار این طعم نیز اضافه شود. طعم مکزیکی عموما جزو طعم هایی به شمار می رود دارای مشخصه های یکسانی است که در هر نوع مواد غذایی طعم اختصاصی خود را دارد. طعم مکزیکی خیلی زود جایگاه محبوبی در بین انواع جوجه کباب و چنجه پیدا کرد و خیلی زود در بین مزه های محبوب کبابهای آماده و منجمد قرار گرفت. در ادامه آن نیز کتف و بال مرغ مکزیکی ارائه شد و توجه بسیاری از علاقه مندان به کباب را جلب نمود. برای تهیه فرمولاسیون چنجه مکزیکی لازم است تا از انواع فلفل و مواد طعم دار کننده استفاده شود که با توجه به گوشت و میزام مواد لازم برای مزه دار شدن آن به شکل تازه و یا به حالت منجمد متفاوت است. همچنین نگه داری این محصول نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید توجه داشت که نوع مصرف خانگی و صنعتی این محصول متفاوت هستند و لازم است تا برای ترکیب آن از فرموله‌های استاندارد و مواد اولیه مناسب استفاده شود.

فرمولاسیون چنجه لبنانی

یکی از اصلی ترین مواد در طعم لبنانی استفاده از ارده است. ارده موادی است که از آسیاب نمودن و له کردن یکدست کنجد به دست می اید که به دلیل داشتن مزیت های غذایی بسیار و چربی بالا و مفید برای بدن در بسیاری از غذاهای عربی و مدیترانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. اساسا در همه مواد اولیه مرینیت کبابهای لبنانی ارده وجود دارد و همین امر سبب شده تا ارده در کباب چنجه لبنانی نیز وجود داشته باشد. استفاده از سیر و زنجبیل نیز بخش دیگری از مشخصه های این طعم جذاب است که مزه ای خاص و عربی به کباب می دهد و مجموعه ای جذاب از عطر سیر و تندی زنجبیل را با یکدیگر همراه می سازد. با این حال اما لازم است به این موضوع توجه شود که استفاده از ارده برای مزه دار کردن دارای نکاتی است که فرمولاتورها به آن اگاه هستند. زیرا استفاده غیر اصولی از ارده در مزه اسزی می تواند سبب از بین رفتن مزه غذا و تلخ نمودن آن شود و در نتیجه میزان زیادی گوشت را راهی سطل زباله نماید. همچنین نگه داری این نوع مواد غذایی نیاز دارد تا با توجه به استاندارد های غذایی انجام شود تا از کیفیت و مزه کباب کاسته نشود و بر کیفیت محصول لطمه ای وارد ننماید. از همین رو نقش فرموله‌کردن این نوع کباب بسیار مورد اهمیت است.

فرمولاسیون چنجه عشایری

یکی دیگر از طعم های کباب که بسیار مورد پسند خانواده ها واقع شده، چنجه عشایری است. این طعم با استفاده از مواد مختلف با پس زمینه طعم ترشی و دود نظر بسیاری از علاقه مندان به کباب را به خود جلب کرده است که با خوردن آن یادآور بوی هیزم و ترشی گیاهان جنگلی را برای افراد زنده می نماید. این کباب موادی چون عصاره طبیعی لیمو (طعم ترش و ملس)، روغنهای معطر گیاهی، عصاره ادویه‌جات طبیعی، طعم دود و زعفران شامل می شود که با میزان های مشخص با یکدیگر مخلوط می شوند. همچنین سس های آماده این طعم نیز امکان تجاری سازی دارند به این معنا که مصرف کننده بتوانند مخلوط آماده این طعم را خریداری نماید و به هر نوع ماود پروتئینی گوشت یا مرغ بزند و استفاده نماید.

مشاوره فرمول سازی انواع کباب چنجه

برای فرموله نمودن و طعم سازی انواع کباب چنجه و یا جوجه کباب نیاز است تا از کارشناسان طعم سازی و فرمولاتورها کمک گرفته شود. زیرا برای مهندسی طعم و مخلوط کردن آن ها با انواع گوشت و مرغ لازم است تا موادی متعددی مورد توجه قرار بگیرد. یکی از منحصر به فرد ترین خدماتی که از سوی مرکز فرمولاسیون مواد غذایی ایران ارائه شده، فرمولاسیون انواع چنجه است که برای مواردی چون انواع کباب چنجه آماده و منجمد، سس های اماده ترکیبی، آماده سازی مواد اولیه رستورانی و هتلی و … را شامل می شود. برای بهره مندی از این خدمت تنها کافی است تا با تماس با استفاده از یکی از راه های ارتباطی مجموعه درخواست خود را ثبت نموده تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن با آن ها تماس حاصل نمایند. برای ارتباط می توان با ارسال پیامک، ایمیل، ثبت درخواست در وبسایت و یا تماس تلفنی درخواست خود را ثبت نمایید.

نتیجه گیری:

چنجه یکی از محبوب ترین کبابهای گوسفندی به شمار می رود که طرفداران بسیاری دارد. این مدل کباب با استفاده از انواع طعم‌دار کننده‌ها، مزه دار می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت های صنایع غذایی نیز این امکان استفاده نموده‌اند و با در نظر گرفتن این نیاز اقدام به تولید انواع چنجه طعم دار به شکل آماده و منجمد نموده اند تا افراد بتوانند در حداقل زمان این غذایی جذاب را طبخ و مصرف نمایند. از همین رو طعم سازی و بهره مندی از فرمولاتور های مجرب مهم ترین نکته در گیرایی و جذب مصرف کننده در این نوع محصولات است که شرکت های غذایی باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.