فرآیند تولید بکینگ پودر

فرآیند تولید بکینگ پودر شاید برای خیلی از افراد جالب باشد، لذا در این مقاله ضمن توصیف فرآیند تولید، دسته بندی های مختلف آن را مطرح کرده ایم و در انتها خواهیم گفت که بکینگ پودر خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر و شناخت بیشتر این محصول می توانید مقاله “ همه چیز درباره بکینگ پودر ” را مطالعه نمایید.

 

فهرست مطالب:

  1. فرآیند ساخت بکینگ پودر
  2. انواع مختلف بیکینگ پودر
  3. ترکیبات بکینگ پودر
  4. کیفیت بکینگ پودر خوب

مشاوره تولید مواد غذایی

فرآیند ساخت بکینگ پودر

بکینگ پودر که یکی از افزودنی های مهم در فرموله سازی مواد قنادی به شمار می رود، در یک فرآیند که شامل تولید مواد اولیه، ترکیب و بسته بندی می شود، ساخته می شود.

برای تولید مواد اولیه، ابتدای کار ساخت بیکینگ پودر با تولید کربنات سدیم آغاز می شود. این فرآیند که به عنوان فرآیند آمونیاک Solvay شناخته می شود، اولین بار در سال 1861 توسعه یافت. در این فرآیند آمونیاک و دی اکسید کربن از طریق محلول آب شور (NaClH2) در یک برج جذب، عبور داده می شوند. این منجر به ترکیبی به نام بی کربنات آمونیوم (CH5NO3) می شود که با نمک واکنش می دهد تا بلورهای بی کربنات سدیم خام و کلرید آمونیوم (ClH4N) تولید کند. کریستال های بی کربنات با استفاده از فیلترهای خلاء یا سانتریفیوژ فیلتر می شوند. سپس با آب شسته می شوند تا کلرید باقیمانده از بین برود. سپس جامد حاصل به عملیات کلسینه کردن منتقل می شود.

 

در اینجا، مواد حرارت داده شده و با دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات سدیم یا خاکستر سودا تولید می کنند. خاکستر سودا حل می شود، کربناته و سرد می شود که منجر به کریستال بی کربنات سدیم می‌گردد. این ماده بی کربنات جامد نسبت به بی کربنات میانی که در مراحل اولیه تشکیل شده بود، غلظت خالص تری دارد. سپس روی خشک کن ها گذاشته می شود تا بیشتر رطوبت از بین برود. این محصول از صفحه های فلزی عبور داده می شود تا اندازه ذرات مورد نظر تولید و برای ذخیره سازی در درام ها پر شود. اسید جامد بسیاری از بیکینگ پودرها اسید تارتاریک است. این ماده با استفاده از تارتارات هیدروژن پتاسیم ساخته شده است که محصول زائد حاصل از شراب سازی است. تارتارات هیدروژن پتاسیم ابتدا خالص شده و به تارتارات کلسیم تبدیل می شود. با استفاده از اسید سولفوریک، تارتارات کلسیم برای تولید سولفات کلسیم و اسید تارتاریک هیدرولیز می شود. سپس این مواد جدا شده و اسید تارتاریک حاصل خالص و خشک می شود.

انواع مختلف بکینگ پودر

انواع مختلف بکینگ پودر

در حالی که انواع مختلف بیکینگ پودرها تولید می شوند، همه آنها استانداردهای اولیه را دارند و مقادیر تقریباً یکسانی دی اکسید کربن تولید می کنند. تفاوت اساسی بین همه انواع زمان واکنش است. بیکینگ پودرها به دو دسته تقسیم می شوند: تک اثر و دوتایی. بیکینگ پودرهای تک اثر، وقتی با مایع مخلوط می شوند، بلافاصله گاز بیشتری از خود تولید می کنند. آنها بر اساس نوع اسیدی که استفاده می کنند، طبقه بندی می شوند که حاوی کرم تارتار و اسید تارتاریک (C4H606) هستند، هنگامی که با جوش شیرین و مایع مخلوط می شوند، به سرعت گاز تولید می کنند. در خمیرهایی که در آن از این مواد استفاده می‌شود، باید سریع پخته شوند و در غیر این صورت خمیر صاف می شوند. بیکینگ پودرهای تک اثر، کندتر از بیکینگ پودرهای فسفاتی هستند که حاوی فسفات کلسیم (Ca3O8P2) یا دی سدیم پیروفسفات (H2Na2O7P2) هستند.

 

پودرهای سولفات آلومینیوم (AI2012S3) در دمای اتاق کندتر واکنش نشان می دهند اما طعم تلخی به خمیر می دهند. اکثر بیکینگ پودرهای تجاری دو اثر هستند. این بدان معنی است که در ابتدا مقدار کمی گاز هنگامی که با مایع مخلوط می شود، آزاد می شود. تولید اولیه گاز زمانی اتفاق می افتد که خمیر در حین پخت و پز گرم شود. این نوع پودرها به خمیر اجازه می دهد تا برای مدت طولانی در حالت پخته نشده باقی بماند. اغلب بیکینگ پودرهای دو اثره دارای دو اسید هستند، یکی که بلافاصله و دیگری با حرارت دادن واکنش نشان می دهد. سومین نوع بیکینگ پودر که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، آمونیاک نانوایی است. محصولی سبک و مطبوع ایجاد می کند، اما اگر به درستی استفاده نشود، می تواند طعم آمونیاکی بدهد. بهترین استفاده از آن در تولید کلوچه های مسطح است که به از بین بردن بوی آمونیاک در حین پخت کمک می کند.

فرآیند تولید بکینگ پودر به چه صورت می باشد؟

ترکیبات بکینگ پودر

بی کربنات سدیم، اسید تارتاریک و نشاسته ذرت به یک منطقه مخلوط منتقل می شوند. کامپوندرها مقدار مناسبی از هر جامد را در ظروف مخلوط می ریزند. این میکسرها دارای تیغه های بزرگ و فولادی ضد زنگ هستند که پودرها را به طور کامل در یک ترکیب واحد و همگن ترکیب می کنند. سپس این ماده به تی منتقل می شود. از طریق لوله خلاء به دستگاه پرکن بسته بندی می شوند تا از هر گونه تغییرات و تاثیرگذاری محیطی کاملا به دور باشند تا مواد به شکل خالص ویژگی‌های خود را حفظ نماید. بیکینگ پودر را در یک قیف سرپوشیده قرار داده و در بسته‌بندی های مختلف آماده سازی می شود. برای مصارف خانگی در بسته بندی های چند گرمی و برای مصارف صنعتی مانند کارگاه‌های شیرینی سازی و نانوایی‌ها، بسته های چندکیلویی تعبیه شده است.

کیفیت بکینگ پودر خوب

برای اطمینان از کیفیت هر دسته از بکینگ پودر، تولید کنندگان محصول را در هر مرحله از تولید نظارت می کنند. مواد اولیه تحت آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی مختلفی قرار می‌گیرند تا مشخص شود که آیا با مشخصات تعیین‌شده قبلی مطابقت دارند یا خیر. برخی از ویژگی هایی که مورد آزمایش قرار می گیرند عبارتند از pH، ظاهر و چگالی. محصول نهایی نیز آزمایش می شود. به طور معمول، اندازه ذرات به عنوان ویژگی های میکروبیولوژیکی پودر بررسی می شود. در حالی که بیکینگ پودرها در طول 100 سال گذشته تغییر چندانی نکرده اند، تولیدکنندگان همیشه به دنبال راه های جدیدی برای کسب سود بیشتر هستند. بیکینگ پودرهای آینده ممکن است با مواد مختلف ترکیب شوند تا طعم را افزایش دهند. آنها همچنین ممکن است برای انواع خاصی از خمیر فرموله شوند تا ویژگی هایی مانند سرعت تکامل گاز، طعم باقیمانده یا سهولت ترکیب را برجسته کنند. مطمئناً در آینده سازندگان روش‌های تولید ارزان‌تری پیدا خواهند کرد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.